Skawina dzieli się doświadczeniem z Sosnowcem

05-12-2019

Sosnowiec to kolejne miasto, które przystąpi do rządowego programu termomodernizacji "STOP SMOG". Dlatego wiceprezydent Michał Zastrzeżyński przyjechał do Skawiny, by uzyskać fachowe doradztwo w tej sprawie. Nasza gmina jako pierwsza w Polsce zaczęła realizację programu "STOP SMOG".

Coraz więcej miast w Polsce rozpoczyna walkę o czyste powietrze. Problem zanieczyszczeń dotyczy nie tylko Metropolii Krakowskiej. Zła sytuacja jest także w Aglomeracji Śląskiej. Dlatego Sosnowiec przystąpił do programu "STOP SMOG".

Nasza gmina jako pierwsza w Polsce w ramach pilotażu tzw. Laboratorium Skawina stermomodernizowała 16 domów jednorodzinnych. Program okazał się sukcesem, dlatego pozyskaliśmy środki na "docieplenie" 300 budynków. Delegacja z Sosnowca chciała poznać odpowiedzi między innymi na te pytania: jakie były kryteria? Co jeżeli wnioskodawca nie ma pieniędzy na wkład własny? Ilu pracowników jest potrzebnych do realizacji projektu?

Zastępca burmistrza Skawiny Tomasz Ożóg wyjaśnił, że program jest skierowany do osób ubogich, zatem wkład własny faktycznie jest problemem. Wnioskodawca może te pieniądze "odpracować" na przykład w placówkach oświatowych. Dobrze także by do realizacji programu został oddelegowany pracownik urzędu, który pomaga wypełniać wnioski i prowadzi krok po kroku przez wszystkie procedury, by maksymalnie je uprościć i ułatwić pozyskanie dofinansowania.

Bardzo nam miło, że coraz więcej miast przyjeżdża do Skawiny, by uzyskać uczyć się od nas i uzyskiwać fachowe doradztwo. Zawsze chętnie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, tak jak w przypadku Rybnika i Białegostoku.

Źródło: BB