Skawina na debacie o walce ze smogiem

06-12-2019

Utworzenie straży międzygminnej, większa pula pieniędzy, janosikowa na walkę ze smogiem, współpraca między gminami oraz większa samodzielności w realizacji programu „Czyste Powietrze”. Te tematy były poruszane na debacie „Obwarzanek się dusi”. Jej uczestnicy zastanawiali się jak najszybciej rozwiązać problem.

W trakcie debaty Skawinę reprezentował Grzegorz Horwacik - kierownik Wydziału Ochrony Powietrza Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie. Udział brali także: Paweł Ścigalski – pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza, Krzysztof Wołos - wójt Wielkiej Wsi, Anetta Kucharska – pełnomocnik wójta gminy Zabierzów ds. jakości powietrza oraz Filip Szatanik - zastępca dyrektora w departamencie środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Uczestnicy debaty wspólnie zastanawiali się, jakie rozwiązania należy wprowadzić, by poprawić jakość powietrza na terenie Metropolii Krakowskiej. Jednym z pomysłów było wprowadzenie straży międzygminnej, która ma odpowiadać za kontrole pieców w gminach wokół Krakowa.

- Mamy straż miejską, ale w innych gminach te działania przeprowadzane są przez urzędników z policją, która może nakładać mandaty. Zgadzamy się, że dobrze byłoby mieć większą organizacyjnie jednostkę, tak żeby można było sprawniej interweniować w zakresie spalanych śmieci we wszystkie dni tygodnia. Stworzenie straży międzygminnej to pomoc, którą chętnie przyjęłaby każda gmina Metropolii Krakowskiej - powiedział Grzegorz Horwacik z Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie. I przypomniał, że 1/4 kontroli pieców w zeszłym roku na terenie Metropolii Krakowskiej miała miejsce w Skawinie.

Horwacik zwrócił również uwagę, że jednym z zadań gmin jest zmiana formy i charakteru pomocy mieszkańcom, czyli konieczność wyjścia urzędników w teren i mobilizowanie mieszkańców do wymiany kopciuchów, poprzez pomoc w pozyskaniu środków na wymianę kotła, ocieplenie budynku, wymianę okien, drzwi itd.

Na debacie zauważono także, że w Metropolii Krakowskiej pozostało do wymiany około 45 tys. "kopciuchów". Patrząc na tempo działań gmin wokół Krakowa, można prognozować, że nie uda się ich usunąć do końca 2022 roku, czyli momentu, w którym wejdzie w życie uchwała antysmogowa zakazująca używania nieekologicznych kotłów. Będzie to kosztowało około 19 mln zł. Zaproponowano także, by bogatsze miasta przeznaczały "janosikowe" na rzecz biedniejszych gmin.

Według naszych prognoz Skawina zrealizuje zapisy uchwały antysmogowej dla Małopolski i dofinansuje wymianę wszystkich pozostałych na terenie naszej gminy "kopciuchów". Zrobimy to za pomocą środków gminnych oraz programów "STOP SMOG" i "Czyste Powietrze".

Źródło: BB