Jak w Skawinie walczymy ze smogiem? Spotkanie z przedstawicielami Nowej Rudy

20-12-2019

O tym jak w Skawinie walczymy ze smogiem, rozmawialiśmy z przedstawicielami Nowej Rudy. Prezentowaliśmy, jakie programy działają na terenie naszej gminy. Opowiadaliśmy również o kontrolach pieców oraz działaniach edukacyjnych, które mają zachęcić mieszkańców do pozbycia się „kopciucha.

Nowa Ruda to kolejna miejscowość, która chce poznać skuteczne sposoby walki ze smogiem. Na spotkaniu przedstawiliśmy, w jaki sposób radzimy sobie z zanieczyszczeniami przemysłowymi, komunikacyjnymi oraz niską emisją. Opowiedzieliśmy o programach dofinansowujących wymianę nieekologicznego kotła, odnawialnych źródłach energii oraz zachęcaniu mieszkańców do zrównoważonego transportu.

Podkreślaliśmy dużo rolę ekodoradców działających na terenie naszej gminy. Jednym z ich głównych zadań jest edukacja, ponieważ wychodzimy z założenia, że mieszkańcy muszą być dobrze poinformowani w tematach zanieczyszczenia powietrza. Ekodoradcy pomagają pozyskać dofinansowania i przejść przez wszystkie formalności. Prowadzą też działania edukacyjne dla dzieci poprzez np. spektakle teatralne stworzone w taki sposób, by nasze pociechy dobrze się bawiły i dowiedziały się więcej o ekologii.

Opowiadaliśmy również o kontrolach kotłów na terenie Skawiny, które odbywają się 7 dni w tygodniu, również poza godzinami pracy urzędy. Podkreślaliśmy, że ich celem jest przede wszystkim edukacja i rozmowa, ponieważ nawet najlepsze programy nie będą skuteczne, jeżeli mieszkańcy nie będą o nich wiedzieli i nie mieli świadomości korzyści, które płyną z pozbycia się  kopciucha.

Nowa Ruda to kolejna miejscowość, która chciała poznać nasze sposoby walki ze smogiem. Wcześniej gościli u nas Rybnik, Sosnowiec oraz Białystok.

Źródło: BB