Dom bez rachunków – czy to możliwe w Polsce?

14-01-2020

Organizatorzy kampanii „Dom bez rachunków” przekonują, że jest to realne, pod warunkiem połączenia nowoczesnego budownictwa z odnawialnymi źródłami energii. Jesienią ubiegłego roku 7 polskich organizacji reprezentujących branżę instalacji budowlanych połączyło siły, żeby popularyzować wiedzę (...)

(...)  na temat budownictwa plus-energetycznego.  Według twórców kampanii, „Dom bez rachunków” to budynek samodzielny energetycznie, który w ciągu roku generuje więcej energii z odnawialnych źródeł niż jej zużywa. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu nowatorskiego modelu połączenia kilku elementów bazujących na odnawialnych źródłach energii, obejmujących panele fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz rekuperację. Koszty ogrzewania, ciepłej wody, chłodzenia oraz zużycia energii elektrycznej pod codzienne potrzeby mieszkańców domu plus-energetycznego, sprowadzają się jedynie do rachunków za opłaty stałe, czyli kilkunastu złotych miesięcznie.

Kampania skierowana jest do inwestorów prywatnych, którzy zamierzają budować dom w najbliższej przyszłości oraz instalatorów, projektantów i architektów. Jej celem jest popularyzacja wiedzy na temat budownictwa plus-energetycznego oraz promocja odnawialnych źródeł energii, obejmujących panele fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz efektywne systemy wentylacji z odzyskiem ciepła.

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Pełnomocnik Premiera ds. Programu Czyste Powietrze – Piotr Woźny tak wypowiedział się o kampanii podczas czerwcowej konferencji prasowej poświęconej inicjatywie:

Pomysł „Domu bez rachunków” to nowatorski model połączenia elementów bazujących na odnawialnych źródłach energii. Minimalny pobór energii od zewnętrznych dostawców lub bazowanie tylko na wytworzonej przez siebie energii sprawia, że dom jest nie tylko tani w eksploatacji, ale również przyjazny dla człowieka i środowiska. Niestety, świadomość tego typu rozwiązań w Polsce nie jest jeszcze zbyt duża.

W styczniu 2019 r. minister Jadwiga Emilewicz ogłosiła program Energia Plus, którego celem jest ułatwienie inwestycji w prosumenckie instalacje OZE. Dzięki specjalnej linii kredytowej można uzyskać wsparcie do budowy domu samowystarczalnego energetycznie o niskich kosztach eksploatacji. Zaprojektowanie i budowa domu w technologii plus-energetycznej pozwala na spełnienie Warunków Technicznych 2021 i uzyskanie wartości wskaźnika EP na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej na poziomie 70 kWh/(m2*rok).

Kredytowany budynek musi być wyposażony w dwa rodzaje urządzeń czerpiących z odnawialnych źródeł energii - pompę ciepła i ogniwa fotowoltaiczne o mocy pozwalającej na wytworzenie energii elektrycznej w ilości niezbędnej do zaspokojenia całkowitego zapotrzebowania pompy ciepła.

Bez cienia przesady można stwierdzić, że dom bez rachunków buduje się z nadzieją na lepszą przyszłość – z myślą o powstrzymaniu niekorzystnych zmian klimatycznych, ale także w trosce o przyszłość finansową, uwzględniającą emeryturę, jako okres o zmniejszonym budżecie domowym.

Dom bez komina – konieczna zmiana myślenia Polaków

Pomysłodawca i inicjator akcji, Paweł Lachman wskazuje - Celem realizowanej wspólnie kampanii “Dom bez rachunków” jest popularyzacja wiedzy na temat bezemisyjnego budownictwa plus-energetycznego oraz promocja odnawialnych źródeł energii w budynkach jednorodzinnych. Chcemy pokazać inwestorom możliwość wyboru rozwiązań, które są obecnie dostępne i możliwe. Przy odpowiednim zaprojektowaniu budynku, rezygnując z budowy kotłowni, magazynu opału, komina czy przyłącza gazowego, oraz projektując tańszy dach dwuspadowy, można zbudować nowoczesny dom, mieszcząc się w porównywalnych kosztach jak w budownictwie tradycyjnym. Co ważne: jak wynika z analiz i rzeczywistych przykładów, koszty eksploatacji tego budynku, związane ze zużyciem energii elektrycznej, jego ogrzewaniem, przygotowaniem ciepłej wody i chłodzeniem, będą wynosić tylko około 200 zł rocznie. Na stronie kampanii    „Dom bez rachunków” inwestorzy oraz osoby z branży już teraz znajdą zbiór przykładów i praktycznych wskazówek dotyczących projektowania, doboru i montażu instalacji OZE w budynkach jednorodzinnych.

Więcej informacji na temat kampanii „Dom bez rachunków” znajduje się na stronie internetowej: https://dombezrachunkow.com.

Źródło: Zielone ciepło

Źródło: OP / Zielone ciepło