W Skawinie działa sieć placówek wsparcia dla seniorów, dzieci, młodzieży i ich opiekunów

13-02-2020

Skawina dba o swoich mieszkańców w trudnej sytuacji rodzinnej, starszych lub chorych. Działa tutaj cała sieć placówek wsparcia dziennego dla seniorów, dzieci, młodzieży i ich opiekunów. W planach są kolejne. Gmina wydała na ten cel ponad 10 milionów złotych. 90% tej kwoty to dofinansowania.

W Skawinie osoby starsze nie mogą się nudzić, a jeżeli potrzebują fachowej pomocy - otrzymują ją. W gminie działają dwie placówki wsparcia dziennego dla seniorów. Oferują one opiekę nad starszymi mieszkańcami. W pierwszej (Skawina, ul. Rynek 24) pomoc znajdą seniorzy, którzy borykają się z chorobami i wymagają nie tylko czasu i uwagi, ale też codziennej pielęgnacji.

Kolejna placówka znajduje się w Radziszowie. Zajęcie znajdą w niej seniorzy, którzy są sprawni i aktywni. Szyją stroje, przygotowują sztuki teatralne, a następnie je wystawiają. Jeżdżą na wycieczki, czytają książki, słuchają muzyki i organizują imprezy. Oprócz możliwości spędzenia aktywnie czasu, pracownicy MGOPS dbają także o ich zdrowie. Odbywają się tutaj zajęcia terapeutyczne, spotkania z psychologiem czy ćwiczenia z fizjoterapeutą. W Jurczycach pojawi się kolejna placówka wsparcia dziennego dla seniorów. Już teraz trwają tam zaawansowane prace. Jej otwarcie nastąpi w kwietniu tego roku.

Mamy świadomość, że obie placówki wsparcia dziennego dla seniorów nie zaspokoją potrzeb wszystkich osób starszych, a o część z nich wciąż będzie dbała rodzina. Dlatego otwarto Centrum Wsparcia Opiekunów Osób Niesamodzielnych, w którym znajduje się wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego i pielęgnacyjnego. Celem placówki jest odciążenie i pomoc opiekunom.

Pracownicy przejmą częściowo ich rolę, przyjadą do domu i pomogą w codziennych czynnościach. W razie potrzeby zapewnią całodobowe wsparcie w odpowiednich placówkach w ramach turnusów pobytowych. Opiekunowie mogą tutaj zasięgnąć fachowej wiedzy. Dowiedzą się, gdzie i jak uzyskać dofinansowania, mogą spotkać się z psychologiem, prawnikiem, dietetykiem oraz innymi specjalistami, którzy pomogą opiekunom lepiej wypełniać swoje obowiązki.

Pomoc w Skawinie znajdą także dzieci i młodzież w trudnej sytuacji rodzinnej. W grudniu otwarto placówkę wsparcia dziennego dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy. To tutaj dzieci mogą przyjść po szkole i otrzymać pomoc w nauce oraz wziąć udział w zajęciach z edukatorami, które rozwijają ich zainteresowania. Nie brakuje zajęć muzycznych, plastycznych, wyjść na lodowisko czy nawet… nauki gotowania! Najmłodsi regularne spotykają się także z logopedą i psychologiem.

Te wszystkie działania to efekt skutecznego pozyskiwania przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie środków zewnętrznych. To pieniądze pochodzące z Unii Europejskiej (9 mln) oraz z budżetu państwa (740 tys).

Zachęcamy do korzystania z bogatej oferty wsparcia dla seniorów, dzieci i młodzieży. Szczegółowych informacji udzielą pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skawinie.

Źródło: BB