Koronawirus - zdecydowane działania rządu

13-03-2020

Rząd podejmuje szereg działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Prezes Rady Ministrów zaapelował także do wszystkich mieszkańców, by pozostali w domach. Szczególnie dotyczy to dzieci, u których objawy choroby rzadko występują.

Premier podjął decyzję o ograniczeniu działalności kawiarni i restauracji. Mieszkańcy nie zjedzą w nich obiadu, jednak placówki gastronomiczne wciąż będą mogły dowozić jedzenie. Mateusz Morawiecki zapewnił, że sklepy i markety będą funkcjonowały bez zmian. Ograniczeniu ulegnie działalność galerii handlowych. Większość usług w nich zostanie zamknięta, ale apteki, sklepy z artykułami spożywczymi, drogerie i pralnie będą dalej otwarte.

Prezes Rady Ministrów zapewnił, że banki, bankomaty i instytucje finansowe będą funkcjonowały w normalnym trybie i bez utrudnień. Ograniczeniom natomiast zostanie poddane działalność kasyn, barów i innych miejsc, w których gromadzą się ludzie. Premier wprowadzi też zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Dotyczy to wydarzeń społecznych, kulturalnych, rozrywkowych i religijnych.

Możliwość przekraczania granic naszego kraju dla cudzoziemców zostanie ograniczona. Rozpoczną się kontrole graniczne. Obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski w celach turystycznych nie zostaną wpuszczeni. Cudzoziemcy, którzy pracują w naszym kraju i do niego wracają, będą mogli to zrobić, ale pod jednym warunkiem - 14-dniowej obowiązkowej kwarantanny, niezależnie od tego, czy mają objawy koronawirusa czy nie. Towary przepływające przez nasze granice nie zostaną zatrzymane. Obostrzenia dotyczą jedynie ludzi.

Ograniczenia w działalności galerii, restauracji itd. wejdą w życie o północy 13/14 marca. Granice Polski zostaną zamknięte o północy 14/15 marca.

Źródło: BB