Zalecenia burmistrza dla lokalnych przedsiębiorców

16-03-2020

Burmistrz Norbert Rzepisko apeluje o wprowadzenie i przestrzeganie poniższych zasad, które pomogą chronić zdrowie mieszkańców oraz niezwykle potrzebny personel sklepów z artykułami spożywczymi i ze środkami higieny osobistej. Przestrzegając tych zasad zwiększycie bezpieczeństwo pracowników i klientów.

1. Sklepy małe (lokalne, osiedlowe)
    Zaleca się  sprzedaż przez okienko, podawanie towaru przez drzwi, ewentualnie maksymalnie 1 klient na raz w sklepie. Czekający na wejście powinni zachować bezpieczną odległość od siebie, minimum 2 metry
  2. Sklepy duże
    Sprzedaż przez okienko, podawanie towaru przez drzwi, ewentualnie maksymalnie tylu klientów naraz w sklepie, ile jest czynnych kas w odległości co najmniej 2 metrów od siebie. Czekający na wejście winni zachować bezpieczną odległość, minimum 2 metry.
  3. Sklepy wielkopowierzchniowe
    Maksymalnie tylu klientów naraz w sklepie, ile jest czynnych kas w odległości 2 metrów  od siebie. Czekający na wejście winni zachować bezpieczną odległość, minimum 2 metry.
  4. Osoby przeziębione i chore - zaleca się sklepom umożliwienie telefonicznego lub internetowego zbierania zamówień od osób przeziębionych i chorych, które mogłyby odebrać w wyznaczonym dla nich terminie i określony przez sklep sposób. Pozwoli to personelowi podjąć dodatkowe środki higieny i odseparuje zdrowych mieszkańców.
  5. Zaleca się płatności bezgotówkowe (zbliżeniowo, przelew lub BLIK), stosowanie rękawic ochronnych przez personel, maksymalnie możliwą higienę dłoni oraz sprzętu (terminal, drzwi i klamki, wózki, lada, regały).
  6. Zaleca się właścicielom sklepów wprowadzenie przerw na dezynfekcję i wietrzenie, w ilości zależnej od potrzeb - jak najczęstsza dezynfekcja powierzchni eksponowanych: blatów, klamek, terminali płatniczych telefonów, klawiatur, innych powierzchni i przedmiotów narażonych na kontakt z wirusem.
  7. Zaleca się wyznaczenie strefy buforowej dla klientów czekających na obsługę.
  8. Zaleca się zadbanie o przestrzeganie zasad higieny przez pracowników. Przede wszystkim chodzi o częste i dokładne mycie rąk. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Dotykając ust, nosa lub oczy, można przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Niebawem trafi do Państwa ulotka z naszymi rekomendacjami, jej treść prezentujemy poniżej.

Prosimy pracodawców o rozsądek i odpowiedzialność za swoich pracowników i klientów.

Źródło: BB / PSZ / PSW

Załączniki: