ZUS pomoże w trudnej sytuacji!

17-03-2020

ZUS poinformował o udogodnieniach dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa. Mowa o możliwość odroczenia o 3 miesiące terminu płatności składek za luty-kwiecień i zawieszenie na 3 miesiące umowy z ZUS, w której termin płatności rat bądź składek przypadał na marzec-maj.

W terminie: 16-27 marca 2020 r. zostają zamknięte sale obsługi klientów w placówkach Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie.

W tym czasie klienci proszeni są o korzystanie z Centrum Obsługi Telefonicznej 22 560 16 00 (dni robocze: 7:00-18:00) lub portalu PUE ZUS. W każdej placówce ZUS zostaje zapewniona jedynie możliwość złożenia wniosków do specjalnie przygotowanego pojemnika.

Zgodnie z nowym zarządzeniem ZUS przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek i zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności w układach ratalnych. Będzie to jeden dokument, w którym przedsiębiorca oświadczy jaki wpływ miał koronawirus na nieuregulowanie należności.

Wniosek będzie mógł być złożony przez PUE, wrzucić do specjalnych pojemników w placówkach ZUS lub przesłać na adres e-mail doradcy ds. ulg i umorzeń w konkretnym oddziale ZUS.

Kontakt do doradców ds. ulg i umorzeń w oddziałach ZUS w Małopolsce:

Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie będzie dotyczyło wyłącznie składek za miesiące od lutego do kwietnia 2020 r. (dotyczyć będzie również składek, których termin płatności już upłynął) i zawartych już układów ratalnych oraz umów o odroczenie z terminami płatności od marca do maja 2020 roku. Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układu ratalnego może liczyć, że zostanie wstrzymane postępowania przedegzekucyjne, egzekucyjne i stosowanie sankcji. Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na:

• ubezpieczenia społeczne,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • Fundusz Pracy,
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • Fundusz Emerytur Pomostowych.

Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności nie gwarantuje udzielenia tej ulgi. Jeżeli ZUS odmówi odroczenia, trzeba zapłacić należne składki wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie. W każdym oddziale działa doradca ds. ulg i umorzeń. Pomoże on przy kompletowaniu dokumentów i składaniu wniosku oraz poprowadzi krok po kroku przez wszystkie inne formalności. Przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań biorąc pod uwagę indywidualną sytuację klienta i jego możliwości finansowe. Ponadto, Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w trosce o bezpieczeństwo w sytuacji epidemiologicznej, od 16 do 27 marca 2020 r. zostają zamknięte sale obsługi klientów w placówkach Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie. W tym czasie klienci proszeni są o korzystanie z Centrum Obsługi Telefonicznej lub portalu PUE ZUS. W każdej placówce ZUS zostaje zapewniona jedynie możliwość złożenia wniosków do specjalnie przygotowanego pojemnika.

Źródło: ZUS