Ulga termomodernizacyjna - nie przegap!

24-03-2020

W czasie rozliczeń podatkowych, warto pamiętać, że dotację w programach wymian kotłów można łączyć z termomodernizacyjną ulgą podatkową, a uzyskane korzyści się uzupełniają. O czym warto pamiętać? Ile mamy czasu? Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna? Które wydatki nie podlegają odliczeniu?

Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna przysługuje podatnikom, których dochody są opodatkowane zgodnie ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku oraz opłacającym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Które wydatki nie podlegają odliczeniu?

W ramach jednego przedsięwzięcia można skorzystać z dotacji w programie wymiany kotłów oraz z ulgi termomodernizacyjnej, jednak wydatki, które zostały pokryte przy wykorzystaniu dotacji, nie wliczają się do odliczenia w ramach ulgi. Jakakolwiek forma dotacji pochodząca ze środków publicznych nie podlega odliczeniu. W ramach ulgi termomodernizacyjnej można rozliczyć jedynie tę część wydatków, która nie została dofinansowana.

Ile mamy czasu?

Jeśli ktoś już wysłał rozlicznie za zeszły rok podatkowy , a zapomniał że ponosił wydatki związane z np. wymianą kotła, ociepleniem ścian, wymianą okien – nic straconego ! Bowiem w ramach ulgi termomodernizacyjnej, Beneficjent może rozliczyć wydatki poniesione w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniósł pierwszy wydatek.

WAŻNE: Dotyczy mieszkańców, którzy w roku 2019 wymieniali kocioł/piec korzystając z dotacji w Urzędzie Miasta i Gminy Skawina

Jeśli ktoś z Państwa nie zdążył odebrać oryginału faktury za wymianę kotła, a potrzebuje ją do rozliczenia PIT za zeszły rok  - prosimy o kontakt z Wydziałem Ochrony Powietrza – Referatem Efektywności Energetycznej pod numerem telefonu 12 2770 167.

Źródło: OP