Rząd wprowadza zakaz wychodzenia z domu

24-03-2020

Rząd wprowadza zakaz opuszczania domu poza naprawdę niezbędnymi sytuacjami. Wyjścia do sklepu, apteki, pracy, czy wyprowadzenie psa są dozwolone. Spacery w celach rekreacyjnych i spotkania towarzyskie zostają zakazane. Zabronione są zgromadzenia za wyjątkiem tych, w których bierze udział rodzina.

Premier chce ograniczyć tłok w komunikacji miejskiej. Ilość pasażerów zostaje ograniczona. Dozwoloną liczbą osób jest połowa miejsc siedzących. Prezes Rady Ministrów zachęca do korzystania komunikacji miejskiej tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Egzekwowaniem nowych przepisów będzie zajmowała się policja.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że na ten moment nie są planowane przesunięcia terminów wyborów prezydenckich, matur i egzaminów ósmoklasisty. Premier zaapelował także do przedsiębiorców, by ci wprowadzili możliwość pracy zdalnej, jeżeli jest taka możliwość.

Premier przypomniał, że liczba chorych w naszym kraju zbliża się do 800 i rząd spodziewa się dużej liczby nowych zachorowań. Kolejne obostrzenia zostały wprowadzone po to, by zadbać o bezpieczeństwo wszystkich Polaków.

Zakazy nie obejmują działań, która mają pomóc w funkcjonowaniu najbliższych członków rodziny. Nowe obostrzenia będą trwały do 11 kwietnia.

Rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się.

1. Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy:
    -  dojazdu do pracy,
    -  wolontariatu,
    - załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób (obostrzenie to nie dotyczy rodzin), aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza czy apteki.
  2. W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.
  3. Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi. Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań.
  4. Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych - w mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.
  5. Zakłady pracy - Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników i  środków dezynfekcji.
  6. Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują.

Źródło: BB

Załączniki: