Jak założyć profil zaufany?

25-03-2020

W związku z wprowadzonymi ograniczeniami w zakresie bezpośredniej obsługi mieszkańców w wielu urzędach przypominamy, że profil zaufany można założyć bez wychodzenia z domu. Pamiętaj, że dzięki profilowi zaufanemu możesz korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych.

Niezbędne do tego jest posiadanie konta w systemie banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego (ich listę znajdziesz na stronie profilu zaufanego) lub posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Konto bankowe wykorzystuje się do szybkiego i bezpiecznego zakładania i potwierdzania profilu zaufanego. Chodzi o to, że twoje dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego nie musisz już potwierdzać ich osobiście w urzędzie.

W celu założenia profilu zaufanego należy:

• sprawdzić czy nasz bank ma możliwość potwierdzenia profilu,
  • zalogować się na swoje konto bankowe
  • wyszukać formularz zakładania profilu
  • postępować zgodnie z kolejnymi instrukcjami przekazywanymi podczas procesu rejestracji

Lista banków mających zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego: T-Mobile Usługi Bankowe, PKO Bank Polski, Inteligo, Santander, Bank PEKAO, mBank, ING, Envelo, Millenium oraz Alior Bank.

Za każdym razem, gdy chcesz zalogować się z wykorzystaniem profilu zaufanego potwierdzonego przez konto bankowe, wybieraj opcję logowania przez system tego banku. Potwierdzenie profilu zaufanego bez wychodzenia z domu, jest możliwe również dla osób posiadających podpis kwalifikowany. W tym celu wystarczy podpisać wniosek o potwierdzanie profilu zaufanego podpisem kwalifikowanym (TUTAJ).

Pamiętaj, ze dzięki profilowi zaufanemu możesz korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych. Takimi portalami są między innymi:

• Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) – na przykład złożysz tu wniosek o dowód osobisty, uzyskasz odpisy aktów stanu cywilnego, zgłosisz urodzenie dziecka, złożysz odwołanie od decyzji administracyjnej,
  • Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) – na przykład możesz tu umówić się na wizytę w placówce ZUS, wysłać wnioski, sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie, sprawdzić, czy pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń, sprawdzić informacje o stanie swojego konta ubezpieczeniowego w ZUS,
  • Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG) – na przykład możesz tu założyć firmę, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą, uzyskać dane osób, które prowadzą firmy w Polsce.

Źródło: OR / PSW