Nowe ograniczenia wprowadzone przez rząd

31-03-2020

Zasada dystansu społecznego, zamknięcie hoteli, salonów fryzjerskich i kosmetycznych, rozszerzona kwarantanna oraz ograniczenie liczby klientów w sklepach. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia. Mają one pomóc w skuteczniejszej walce z epidemią koronawirusa.

Rząd wprowadza nowe ograniczenia. Jednym z nich jest obowiązek zachowania odległości przynajmniej 2 metrów od innych ludzi (dotyczy wszystkich również rodzin). Osoby niepełnoletnie mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą pełnoletnią. Wprowadzono także limit osób przebywających w sklepie - maksymalnie 3 osoby na jedną kasę. W przypadku poczty to 2 osoby na jedno okienko. Na bazarach i targowiskach mogą przebywać maksymalnie 3 osoby na jeden stragan/stoisko.

Wprowadzono także obowiązek nakładania rękawiczek przed wejściem do sklepu. W weekendy zamknięte będą markety budowlane (nie dotyczy to sklepów spożywczych i aptek). Sklepy i apteki w godzinach 10-12 będą otwarte tylko dla seniorów. Chodzi o to, by osoby starsze miały pewność, że nie spotkają tam młodzieży, u której jest większe ryzyko przenoszenia koronawirusa.

Rząd wprowadza także zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich. Zamknięte zostaną punkty kosmetyczne, fryzjerskie, tatuażu itd. Ograniczono także działalność hoteli i miejsc noclegowych, zostaną one zamknięte.

Od 31 marca kwarantanna domowa dotyczy też członków rodziny mieszkających z osobą, która powróciła z zagranicy. Prywatnych przewoźników również dotyczą ograniczenia związane z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej, czyli liczba pasażerów nie może być większa niż połowa miejsc siedzących.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że sklepy, apteki i drogerie będą wciąż otwarte bez żadnych ograniczeń. Premier zaleca też pracodawcom, by zapewnili dystans pomiędzy pracownikami i żeby zagwarantowali środki higieniczne.

Prezes Rady Ministrów podkreślił, że do nowych zarażeń dochodziło także w trakcie spacerów w parkach, deptakach, po bulwarach i w innych miejscach rekreacji na świeżym powietrzu. Premier zapowiedział, że policja będzie bezwzględnie egzekwowała przestrzeganie nowych przepisów.

Źródło: BB