Kolejne potwierdzone przypadki zarażenia koronawirusem

21-04-2020

Na terenie naszej gminy zostały potwierdzone dwa kolejne przypadki zarażenia koronawirusem. W sumie zachorowało 8 osób. Prosimy zwłaszcza teraz, wobec złagodzenia obostrzeń, o stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych i podejmowanie odpowiedzialnych decyzji. Przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Zalecenia służb sanitarnych:

• Dbanie o higienę, częste i dokładne mycie rąk
  • Używanie środków dezynfekujących
  • Wychodzenie z domu tylko w razie konieczności
  • Unikanie kontaktu z innymi ludźmi
  • Podczas wyjścia na zewnątrz, zachowanie 2-metrowej odległości
  • Obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych

Zachęcamy do śledzenia aktualizowanego na bieżąco artykułu dotyczącego koronawirusa w Skawinie. Znajdziecie go tutaj.

Grafika przedstawiająca kobietę z maską na twarzy oraz napis "Zasłoń usta i nos - dbajmy o siebie nawzajem"

Pamiętajcie, że problem pandemii dotyczy nas wszystkich. Zachowajcie najwyższą ostrożność, przestrzegajcie zasad bezpieczeństwa i załóżcie, że osoba zarażona koronawirusem może przebywać blisko Was.

Małe dzieci, osoby chore i rolnicy. Kogo jeszcze nie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa? Zakrywać usta i nos muszą co do zasady wszyscy. Wprowadzamy jednak kilka wyjątków. Wśród nich znajdują się:

•       dzieci do 4 lat,
  • osoby, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
  • osoby, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
  • osoby poruszające się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą,
  • osoby poruszające się samochodem – jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4,
  • pracownicy w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych. WAŻNE! Osoby, które bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów w tych miejscach, mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa!
  • kierowcy publicznego transportu zbiorowego i przewoźnicy prywatni – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną,
  • duchowni sprawujący obrzędy religijne,
  • rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie,
  • żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe.

Czym się ochronić? Nie tylko maseczką!
Usta i nos możemy zasłonić za pomocą szalika, chusty, apaszki czy innym fragmentem odzieży. Nie ma nakazu korzystania wyłącznie z maseczek ochronnych. Jeżeli jednak zdecydujemy się na maseczki, warto wiedzieć, po które najlepiej sięgnąć. Na co zwrócić uwagę? Maseczki mogą być wykonane z tkanin:

• bawełnianych,
  • bawełnianych z domieszką elastanu,
  • bawełnianych z lnem,
  • lnianych,
  • poliestrowych,
  • wiskozowych z domieszką poliestru,
  • poliamidowych z poliestrem,
  • fizeliny.

Maseczka powinna przylegać ściśle do twarzy, ale pozostawać wygodę noszenia i oddychania. Maseczki wielorazowe powinniśmy prać po każdym użyciu.

Źródło: BB