Bezpośrednie badania lekarskie są przywracane etapami

15-05-2020

Od 11 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił badania bezpośrednie u lekarzy orzeczników. Ubezpieczeni są indywidualnie informowani o terminie i miejscu badania przez oddział ZUS, który prowadzi postępowanie związane z wydaniem orzeczenia. Szczegółowe informacje poniżej.

Bezpośrednie badania lekarskie, ZUS będzie przywracał etapami. Planowanie w poszczególnych jednostkach odbywa się z uwzględnieniem aktualnego stanu i rozwoju sytuacji epidemiologicznej, między innymi na podstawie liczby zachorowań na koronawirusa w danym regionie.

Od 16 marca badania bezpośrednie przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie były z powodu epidemii przesuwane na późniejszy okres. W sprawach, w których dokumentacja medyczna była wystarczająca, wydawane było przez orzeczenie zaocznie bez badania pacjenta. Teraz stopniowo przywrócony zostanie normalny tryb pracy, który uwzględnia także badania bezpośrednie.

Na podstawie tarczy antykryzysowej orzeczenie, które jest podstawą wypłaty świadczenia (np. renty) i jego ważność upływa w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub w ciągu 30 dni po ich odwołaniu, zostanie wydłużone o kolejne trzy miesiące. Pod warunkiem, że przed końcem ważności orzeczenia zostanie złożony wniosek o świadczenie na dalszy okres.

Źródło: ZUS Oddział w Krakowie