Świętujemy rocznicę nadania Skawinie praw miejskich

22-05-2020

22 maja świętujemy rocznicę nadania Skawinie praw miejskich. Dokonał tego Kazimierz III Wielki w 1364 roku. Oprócz sporządzenia samego dokumenty, król hojnie wyposażył miasto w środki niezbędne do wybudowania murów obronnych, małego zamku, kościoła parafialnego oraz szkoły.

Za założeniem naszego miasta przemawiały trzy argumenty:

• W tym rejonie granicą państwa była rzeka Skawinka znajdująca się w odległości 21 kilometrów od miasta stołecznego Kraków. Dalej na zachód rozciągało się Księstwo Zatorskie i Oświęcimskie, które podlegało władcom Czech, czyli państwu roszczącym sobie pretensje do obecnej stolicy Małopolski. Skawina przez ponad 100 lat strzegła w tym czasie granic państwa.
  • Kolejnym argumentem było położenie Skawiny. Przez jej teren przebiegał bardzo ważny szlak solny od Wieliczki łączący się z Drogą Królewską od Krakowa.
  • Trzecim powodem nadania Skawinie praw miejskich był fakt, że na jej terenie znajdowała się w XIII wieku komora celna.

W trosce o Wasze bezpieczeństwo i zdrowie obchody rocznicy nadania Skawinie praw miejskich przenieśliśmy do internetu. Zachęcamy Was do zapoznania się z bardziej obszerną historią założenia i rozwoju naszego miasta. Znajdziecie ją tutaj.

Muzeum Regionalne w Skawinie pod honorowym patronatem burmistrza Norberta Rzepisko wraz ze stowarzyszeniem "Niezależni Kalwaria" wydało powieść "Umarła babka w Skawinie". Opisuje ona historię nadania praw miejskich. Książkę można bezpłatnie odebrać w Muzeum Regionalnym. Możecie zobaczyć ją tutaj.

Źródło: BB