Burmistrz Norbert Rzepisko podsumowuje walkę z koronawirusem

29-05-2020

W marcu tego roku Skawina tak jak cała Polska stanęła przed wyzwaniem, którego nie dało się przewidzieć, a które wpłynęło na życie każdego z nas. Od tego momentu minęły ponad dwa miesiące. Burmistrz Norbert Rzepisko podsumowuje obecną sytuację w naszej Gminie.

Szanowni Państwo,

Ostatnie dwa miesiące były okresem szczególnie trudnym dla każdego z nas. Kryzys, który nas dotknął, ma bardzo duży wpływ na finanse publiczne. Gmina działa podobnie jak firma. Ma swoje dochody i wydatki, te pierwsze z powodu pandemii drastycznie zmalały, a te drugie znacznie wzrosły. Przychód z PIT i CIT spadł za sam marzec o około 900 tys. zł. Kwiecień był zdecydowanie gorszym miesiącem. Zakładaliśmy, że do budżetu Gminy wpłynie 6 mln zł. Przychód wyniósł niecałe 3 mln, czyli o ponad 50% mniej niż zakładaliśmy. Już teraz wiemy, że w kolejnych miesiącach środki publiczne będą mniejsze. Jak bardzo? Możemy tylko szacować. Jak długo to potrwa? Nie wiadomo.

Nie tylko zmalały dochody, ale też zwiększyły się wydatki. Dezynfekcja przystanków autobusowych i koszy na śmieci w całej Gminie kosztuje. Przygotowanie do funkcjonowania żłobka, przedszkoli i szkół w oparciu o zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego - również. Podobnie wygląda sprawa z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa w miejscach użyteczności publicznej, do których mają dostęp mieszkańcy. Ceny płynu do dezynfekcji i środków ochrony osobistej powędrowały drastycznie w górę. A zaopatrujemy w nie Ochotnicze Straże Pożarne, Skawińskie Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejską, Policję, MGOPS, czyli wszystkie te instytucje, które na co dzień niosą pomoc i mają bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Nie mam zamiaru oszczędzać na ich bezpieczeństwie, ale faktem jest, że generuje to spore koszty.

Mniejsze wpływy z podatków i większe wydatki to także realne ryzyko braku pieniędzy nie tylko na obecne inwestycje, ale nawet na bieżące wydatki. Dlatego nie możemy wykluczyć żadnego scenariusza i trzeba nastawiać się na radykalne cięcia. To konieczne. Już teraz bardzo poważnie rozważam zrezygnowanie z części inwestycji. W tym obszarze można znaleźć najwięcej oszczędności.

Trwa pandemia, wydaje się, że świat stanął na głowie, a my staramy się, by mimo tej trudnej sytuacji wszystko funkcjonowało normalnie na tyle, na ile to możliwe. Część decyzji budzi emocje, ale zapewniam, że są one dokładnie przemyślane i ich celem jest oszczędzanie na tym, co może poczekać, by mieć pieniądze na rzeczy niezbędne do funkcjonowania Gminy. To nie czas na wykłócanie się i prowadzenie sporów. To moment kiedy wszyscy powinniśmy się zjednoczyć, zakasać rękawy i działać razem po to, by móc jak najszybciej wrócić do życia, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

Jesteśmy Gminą, w której potwierdzono 8 przypadków zarażenia koronawirusem. Wszystkie te osoby już wyzdrowiały. Dla porównania w liczących ok. 30 tys. mieszkańców Niepołomicach zachorowało 55 osób, a w 50-tysięcznej Wieliczce było 25 zarażonych. Jeżeli spojrzeć na sąsiednie gminy, to wyraźnie widać, że nasze działania doprowadziły do tego, że możemy mówić tylko o 8 zachorowaniach. Gorąco dziękuję każdemu, kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do tego, byśmy bezpiecznie przeszli te ostatnie dwa miesiące.

Norbert Rzepisko
Burmistrz Miasta i Gminy Skawina