Ciągi pieszo-rowerowe. Odpowiadamy na pytania i uwagi

07-07-2020

Wokół ciągów pieszo-rowerowych na terenie naszej Gminy nagromadziło się wiele mitów. Że są niebezpieczne, zbyt szerokie, zrobione ze złego materiału lub niepotrzebne. Uważnie Was słuchamy, dlatego będziemy regularnie odpowiadali na najczęściej pojawiające się pytania i uwagi dotyczące CPR-ów.

Czym są ciągi pieszo-rowerowe?
W skrócie to szerokie na co najmniej 3 metry chodniki, po których mogą się przemieszczać nie tylko piesi, ale też rowerzyści, użytkownicy rolek czy hulajnóg. W mieście Skawina oraz Radziszowie powstanie 7-kilometrowa siatka ciągów pieszo-rowerowych, które będą miały jeden wspólny cel, jakim jest doprowadzenie mieszkańców do świeżo wyremontowanego zabytkowego dworca PKP.

Ciągi Pieszo-rowerowe są za szerokie i zajmują za dużo miejsca.
Szerokość trzech metrów jest niezbędna, by rowerzyści mogli minąć się jadąc w przeciwnych kierunkach lub bezpiecznie wyprzedzić pieszych. Rowerzysta zajmuje około 1 metr szerokości. Samotny pieszy to 75 centymetrów. Para idąca za rękę to już 1,5 metra. Dzięki 3-metrowej szerokości mamy pewność, że na ciągach pieszo-rowerowych nie zabraknie miejsca i będzie można bezpiecznie ominąć innych uczestników ruchu nawet przy jego sporym natężeniu, na przykład w słoneczną, ciepłą niedzielę, czyli w czasie, gdy mieszkańcy tłumnie wychodzą na spacery.

Lepiej zamiast tego wybudować chodniki.
Z chodników rowerzyści mogą korzystać tylko w wyjątkowych przypadkach. Na ogół muszą jechać jezdnią, a co za tym idzie - zajmować jej część. Korzystając z ciągu pieszo-rowerowego rowerzysta zniknie z pasa ruchu i będzie bezpiecznie się przemieszczał w innym miejscu niż samochody. W ten sposób jest bezpieczniej i wygodniej zarówno dla kierowców jak i rowerzystów.

Wybraliśmy ciągi pieszo-rowerowe zamiast chodników z powodów finansowych. Budowa CPR-ów została w znacznej części sfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Tych pieniędzy nie moglibyśmy wydać na zbudowanie chodników, ponieważ takie są przepisy. A należy pamiętać, że ciąg pieszo-rowerowy to w praktyce szeroki chodnik zarówno dla pieszych jak rowerzystów. Upiekliśmy tutaj dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony piesi mają chodniki, a z drugiej - zwolennicy rowerów, hulajnóg i rolek - bezpieczne ścieżki. Zyskują tutaj także kierowcy samochodów - mniej rowerzystów na drodze, to więcej miejsca dla nich.

Zachęcamy też do obejrzenia video dotyczącego najczęściej pojawiających się pytań i uwag dotyczących ciągów pieszo-rowerowych. Znajdziecie je tutaj.

Źródło: BB