Komarom dziękujemy. Budki lęgowe dla jerzyków już czekają na lokatorów

29-07-2020

Plaga komarów daje się we znaki również w naszej Gminie, dlatego wzywamy na pomoc jerzyki. Dla tych niezawodnych pogromców owadów Urząd Miasta i Gminy kupił 20 budek lęgowych i zainstalował je na ścianie Hali Widowiskowo-Sportowej.

Jerzyki, ptaki niezwykle cenne, których populacja stale spada, znajdą schronienie w naszej Gminie. Nowe budki lęgowe to odpowiedź na inicjatywę mieszkańców, którzy chcieli wesprzeć jerzyki w coraz trudniejszych dla nich czasach. Pracownicy urzędu razem z mieszkańcami wybrali rodzaj budek oraz ustalili ich lokalizację.

Wybór miejsca nie był przypadkowy. W bliskiej odległości nowego "osiedla dla jerzyków" znajduje się Park Miejski z dużym zbiornikiem wodnym. To miejsce sprzyjające rozmnażaniu się owadów i idealne źródło pokarmu dla ptaków. Nowe domy dla jerzyków znajdują się bardzo blisko siebie. Ornitolodzy są zgodni co do tego, że jerzyki lubią żyć w koloniach i trzymają się razem.

Nowe domy dla jerzyków w Skawinie na pewno się przydadzą, ponieważ mieszkańcy regularnie zgłaszają nam, że widzieli te ptaki w swojej okolicy. Nagrania krążą po forach internetowych i nie ulega wątpliwości, że jerzyki są blisko nas. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas budki lęgowe spotkają się z ciepłym przyjęciem i szybko zyskają nowych lokatorów - mówi zastępca burmistrza Skawiny, Witold Grabiec.

Jerzyki są ptakami bardzo pożytecznymi dla człowieka. Mają duży apetyt i słyną z tego, że codziennie potrafią zjeść nawet 20 tys. komarów, choć oczywiście to nie jedyne dla nich źródło pokarmu. Nie pogardzą też meszkami, muchami i innymi drobnymi latającymi owadami. Jerzyki to ptaki pod ścisłą ochroną gatunkową. Nie brudzą, a wszystkie swoje potrzeby załatwiają w locie.

Źródło: BB