8°C

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nadchodzi Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Nadchodzi Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

14-09-2020

Gmina Skawina już po raz piąty przystępuje do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Odbędzie się on od 16 do 22 września. Wydarzenie przyjmie nieco inną formę niż zwykle. Część imprezy zostanie przeniesiona do internetu, a przejazdy rowerami będą odbywały się w małych grupach.


Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest organizowany każdego roku w połowie września. Celem działań jest promocja ekologicznych form mobilności, takich jak: środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy, czyli łączenie różnych gałęzi transportu. Tegoroczna edycja akcji odbywa się pod hasłem "Zeroemisyjna mobilność dla każdego".

Gmina Skawina jak co roku przystępuje do kampanii. Od lat podejmujemy działania mające promować zrównoważoną mobilność między innymi poprzez inwestycje ułatwiające ruch pieszy i rowerowy, kampanie promocyjne, edukację w szkołach czy zorganizowane przejazdy rowerem.

W tym roku pandemia nieco pokrzyżowała nam plany, dlatego ETZT będzie odbywał się w sieci oraz małych grupkach. Przez cały tydzień na naszej stronie internetowej oraz Facebooku będą pojawiały się relacje z Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Skawinie. Pokażemy Wam krótkie materiały filmowe dotyczące bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Dowiecie się, jak prawidłowo napompować oponę w rowerze i gdzie w naszej Gminie zlokalizowane są stacje z pompkami oraz przyborami "pierwszej pomocy" dla jednośladów. Porozmawiamy o podstawowych zasadach ruchu oraz o tym, jak zachowywać się na drodze w taki sposób, by nikomu nie utrudniać ruchu.


Oprócz działań w internecie, będziemy promowali zrównoważony transport również w tradycyjny sposób:

  • od 16 do 19 września - wycieczki z przewodnikiem wraz z grupą społeczną z "Rowerowa Skawina" na terenie miasta po infrastrukturze dedykowanej rowerzystom ciągi pieszo-rowerowe, drogi dla rowerów, Strefa Zamieszkania, ulice o uspokojonym ruchu.  
  • Uczestnicy poznają nową infrastrukturę dedykowaną rowerzystom, która jest dostępna na terenie miasta Skawina. Zostaną zaprezentowane zasady bezpiecznego korzystania z roweru jako środka transportu. Ponadto, przedstawione zostaną propozycje tras prowadzących z punktu A do punktu B w połączeniu z „ukrytą infrastrukturą rowerową” w kilkuosobowych grupach w ruchu ulicznym. Dystans do 5 kilometrów, czas przejazdu około 20 minut.
  • 18 września - udostępniony zostanie rowerowy tor przeszkód w Szkole Podstawowej nr 1, dzięki któremu dzieci będą mogły poprawić swoją technikę jazdy. Młodzież pozna na nim także zasady ruchu drogowego.
  • 19 września - przeprowadzone zostaną zajęcia z dziećmi na terenie Miasteczka Komunikacyjnego zlokalizowanego w Parku Miejskim - Szkoła Podstawowa nr 3.
  • 20 września - Zostanie zaprezentowana wystawa na Rynku miejskim w Skawinie.
  • 22 września - "Dzień bez samochodu". Na terenie Gminy Skawina funkcjonować będzie darmowa komunikacja autobusowa.


W tym roku wyjątkowo nie odbędzie się przejazd ulicami Skawiny, który tradycyjnie odbywał się na zakończenie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Bardzo nad tym ubolewamy, ale bezpieczeństwo jest najważniejsze.

W Polsce udział w kampanii zadeklarowało 200 miast. Szczegółowe informacje o Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu znajdziecie tutaj i tutaj.
 


Patronat nad wydarzeniem sprawuje Ministerstwo Infrastruktury we współpracy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Krajowym Koordynatorem ETZT jest Magdalena Ogonowska.

Źródło: BB

« Powrót

Drukuj

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Rynek 1, 32-050 Skawina

Tel. centrala: +48 12 277 01 00

Fax +48 12 277 01 10

urzad@gminaskawina.pl

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30

© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.