Ekodoradca przypomina o uchwale antysmogowej

14-09-2020

Ekodoradca Gminy Skawina przypomina, że na terenie województwa małopolskiego obowiązuje przyjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego „Uchwała antysmogowa”. Oznacza ona zakaz spalania flotów, mułów i wilgotnego drewna. Pamiętajmy o tym robiąc zapasy opału na sezon grzewczy.

Zabronione jest stosowanie (spalanie) poniższych surowców:

• flotów i mułów węglowych (węgiel kamienny i brunatny o uziarnieniu od 0 do 3 mm)
  • drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%

Zarówno floty jak i muły są to najdrobniejsze frakcje węgla które są mało energetyczne i powodują dużą emisję szkodliwych pyłów. Można powiedzieć, że tyle, co wsypiemy do kotła, to tyle z niego wyciągniemy popiołu, a reszta  wyleci przez komin trując nas i naszych najbliższych sąsiadów.  Drewno niesezonowane ma dużą wilgotność i energia, którą moglibyśmy uzyskać z jego spalenia zużywana jest  głównie na odparowanie wilgoci. Sezonujmy więc drewno co najmniej 2 sezony, by mniej emitować zanieczyszczeń i mniej płacić za opał. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Od 1 lipca 2017 roku nowo instalowane kominki (również tzw. ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe czy popularne „kozy”) muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Dotyczy to również sytuacji instalowania kominka w istniejących budynkach np. w ramach wymiany na nowy. musisz zainstalować nowoczesne urządzenie spełniające wymagania ekoprojektu. Kotły powinny posiadać automatyczny podajnik paliwa bez możliwości zamontowania rusztu awaryjnego (za wyjątkiem kotłów zgazowujących). Jeśli posiadacie kocioł na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów co najmniej klasy 3, to do końca 2022 roku musisz go wymienić.

To my decydujemy czym oddychamy i czym oddycha nasz sąsiad!

Link do uchwały znajduje się tutaj. Szczegółowych informacji udziela:

• Krzysztof Szulada - inspektor, eko-doradca, tel.: 12 277 01 67, kom.: 789 204 751,      e-mail: ekodoradca@gminaskawina.pl

Źródło: OP