Zanieczyszczenie powietrza a rozwój mózgu dziecka

26-10-2020

Czy smog ma wpływ na rozwój zaburzeń zachowania u dzieci? Czy efekty związane ze smogiem widać też w mózgu? Odpowiedzi na te pytania chce znaleźć grupa psychologów, prowadząca badania w ramach projektu NeuroSmog, skierowanego do dzieci z rejonu Krakowa, Skawiny i Bochni.

Projekt NeuroSmog został zainicjowany we wrześniu bieżącego roku i ma określić, jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na rozwój mózgu dziecka. Badane są dzieci z objawami ADHD oraz bez objawów (grupa kontrolna) w przedziale wiekowym od 10 do 13 lat. Udział w projekcie jest bezpłatny i może przynieść realne korzyści w przypadku dzieci z deficytem uwagi, nadruchliwością i impulsywnością, których rodzice często   mają kłopot, by szybko przeprowadzić badanie i uzyskać odpowiedź na pytanie o przyczynę obserwowanych nieprawidłowości. Rodzice dzieci, które nie prezentują tego rodzaju zaburzeń, mogą wnieść wkład w rozwój nauki i wiedzy o człowieku. Otrzymają oni również opis funkcjonowania dziecka oraz odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

W projekcie NeuroSmog biorą udział dzieci z miejscowości o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Grupa psychologów kierowana przez panią Katarzynę Gugułę zajmuje się badaniem dzieci z rejonu  Krakowa, Bochni i Skawiny. Projekt zakłada przeprowadzenie  pełnej diagnozy psychologicznej (dzieci z ADHD oraz dzieci z grupy kontrolnej)  z wykorzystaniem  znormalizowanych i bardzo czułych narzędzi   testowych. Dzieci biorące udział w badaniach w drugiej kolejności poddawane będą diagnostyce neurologicznej, obrazowej (RM)  z pominięciem często długotrwałych, czasem niepełnych procedur NFZ.

Z mojej praktyki zawodowej wynika, że proces udzielania pomocy dzieciom z nieprawidłowościami neurorozwojowymi wydłuża się z powodu kolejek, długiego czasu oczekiwania na badania – mówi Katarzyna Guguła. - Są również trudności z dostępem do pogłębionej diagnozy neuroobrazowej. Dzięki proponowanej przez nas w ramach projektu NeuroSmog   diagnozie psychologicznej i neurologicznej   zwiększy się prawdopodobieństwo   opracowania odpowiedniego sposobu leczenia psychiatrycznego i neurologicznego,   wyboru terapii lub dostosowania  oddziaływań edukacyjnych. Poprawi to komfort życia dziecka z ADHD, uskuteczni oddziaływania terapeutyczne i wychowawcze rodziców oraz nauczycieli.

Rodzice dzieci biorących udział w badaniach otrzymują informacje o uzyskanych wynikach i zalecenia terapeutyczne. Jeśli badanie RM wykaże nieprawidłowości, rodzice będą mieli możliwość otrzymania wstępnej interpretacji wyników i zaleceń. Badania wykonywane są na bieżąco, bez długiego czasu oczekiwania. Procedura badawcza zakłada badanie testami na trzech następujących po sobie spotkaniach. Pełna diagnoza opracowywana jest szybko i nieodpłatnie.

Rodzice zyskują więc czas i odpowiedź na nurtujące ich pytania: co się dzieje z moim dzieckiem? Jak mogę mu pomóc? Aby wziąć udział w projekcie, muszą jedynie zaangażować się czasowo, tak jak to robi każdy rodzic poddający własną pociechę badaniom lekarskim i psychologicznym.

Warunki kwalifikacji do badań, list rekomendacyjny oraz list przewodni do rodziców – w załączniku.

Więcej informacji o projekcie: KLIKNIJ TUTAJ.

Źródło: Katarzyna Guguła

Załączniki: