RCKiK: potrzebne osocze od ozdrowieńców COVID-19

10-11-2020

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie apeluje o oddawanie osocza przez wszystkie osoby, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe. Terapia osoczem może uratować życie pacjentom chorym  na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakażonych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-COV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (HSN1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, mają po przetoczeniu zblokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem.

Osocze mogą oddać osoby, które spełniają  poniższe warunki:

• przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
  • minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji,
  • są w wieku 18-65 lat,
  • spełniają kryteria zawarte w przepisach prawnych określających wymagania ogólne dla dawców krwi i jej składników.

Osoby, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 i chcą oddać osocze, proszone są o:

• kontakt telefoniczny z RCKiK w Krakowie, tel.: 663 560 300,  661 926 116 (dostępne w dniach poniedziałek-piątek w godz. 7:30-15:00) - w czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce pobrania
  • kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej z podaniem Państwa numeru telefonu, email.:  dzial.dawców@rckik.krakow.pl  -  skontaktuje się z Państwem lekarz RCKiK w Krakowie

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane, a pozostałe elementy komórkowe krwi są zwrotnie przetaczane krwiodawcy przez to samo wkłucie. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30-40 min. Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy będzie utrudnione, ozdrowieniec może oddać krew pełną, z której pozyskane zostanie osocze do leczenia chorych na COVID-19 oraz krwinki czerwone do leczenia innych chorych potrzebujących transfuzji krwi.

Więcej informacji: RCKiK w Krakowie

Źródło: RCKiK w Krakowie