Pandemia a wymiana kotłów. Jak koronawirus wpłynął na walkę o czyste powietrze?

20-11-2020

Pandemia koronawirusa dotyka niemal każdej dziedziny życia, również tej związanej z walką o czyste powietrze. Mimo ograniczeń w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami, działania na rzecz poprawy jakości powietrza w naszej Gminie nie zwalniają tempa.

Ograniczenia związane z bezpośrednim kontaktem utrudniają, ale nie zatrzymują walki o czyste powietrze w Skawinie. Urząd Miasta i Gminy pracuje w trybie wewnętrznym, a część jego pracowników wykonuje swoje obowiązki co drugi dzień zdalnie (tryb rotacyjny). Jednak po wcześniejszym umówieniu się jest możliwe spotkanie z ekodoradcą bezpośrednio w UMiG.

Pandemia wpłynęła znacząco na liczbę zlikwidowanych w tym roku "kopciuchów". Gmina podpisała 458 umów na dofinansowanie do wymiany kotłów. Część mieszkańców nie podjęła się wymiany źródła ciepła w tym roku. Powodem jest ogólna sytuacja epidemiologiczna, finansowa czy też dostępność wykonawców. Część mieszkańców, którzy z początkiem roku taką inwestycję planowali, z tych samych powodów jej nie zrealizowali.

- Wzięliśmy sobie do serca zapisy Uchwały Antysmogowej i mimo trudnej sytuacji dokładamy wszelkich starań, by do końca 2022 zlikwidować wszystkie “kopciuchy”. Pandemia utrudnia, ale nie uniemożliwia realizację tego zadania. Mamy XXI wiek i mieszkańcy mogą uzyskać dofinansowanie bez wychodzenia z domu. Pracownicy Wydziału Ochrony Powietrza są do dyspozycji mieszkańców i zachowując zasady reżimu sanitarnego służą pomocą - mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

W 2019 roku w Skawinie zlikwidowano 519 “kopciuchów” i przeprowadzono 777 kontroli domowych palenisk. To najwięcej ze wszystkich gmin sąsiadujących z Krakowem. W 2020 roku (stan na 20 listopada) skontrolowano 700 domowych kotłowni.

Na terenie Skawiny działa pięciu ekodoradców współfinansowanych ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego, których jednym z podstawowych zadań jest kontakt z mieszkańcami i zachęcanie ich do korzystania z dofinansowań. Z powodu pandemii unika się bezpośrednich spotkań, kontakt z mieszkańcami odbywa się telefonicznie, a formalności związane z przyznawaniem dofinansowań do wymiany pieców są załatwiane zdalnie lub po wcześniejszym umówieniu w urzędzie.

Mieszkańcy Skawiny mogą uzyskać dofinansowania ze środków gminnych, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego oraz programów: Czyste Powietrze oraz STOP SMOG. Niektóre dofinansowania mogą łączyć się ze sobą, dzięki czemu mieszkańcy mogą uzyskać nawet 90% dofinansowania do wymiany “kopciucha” np. na nowy piec gazowy.

Źródło: BB