Dlaczego proponujemy podwyższenie podatku od nieruchomości?

24-11-2020

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej procedowany będzie projekt uchwały zwiększającej wysokość stawek podatku od nieruchomości. Opłata ta nie była zmieniana od 2013 roku, mimo rosnących przez lata cen usług i towarów.

Propozycja zakłada podniesienie dotychczasowych stawek o 10%, czyli w przypadku podatku od budynków mieszkalnych o 7 groszy za metr kwadratowy.

Ile zapłacimy więcej?

• Stawka podatku od nieruchomości za mieszkanie 50m2 w bloku wzrośnie o 3,50 zł rocznie, czyli 0,29 zł miesięcznie.
  • Osoby posiadające dom i działkę o łącznej powierzchni 600 m2 zapłacą 42 zł więcej rocznie, czyli 3,50 zł miesięcznie.

Dlaczego proponujemy podwyższenie podatku od nieruchomości?
Skawina od lat jest liderem w Małopolsce w zakresie inwestycji. 2021 to kolejny rok, w którym wydatki inwestycyjne wyniosą ponad 20% całego budżetu Gminy. To kwota ponad 61 mln zł (około 50% to dofinansowania ze środków zewnętrznych) na nowe drogi, chodniki, boiska, centra aktywności kulturalnej, place zabaw, parkingi oraz tereny rekreacyjne. W planach są kolejne inwestycje, takie jak dalsza budowa chodników, ciągów pieszo-rowerowych, nowych ulic, stacji kolejowych, parkingów czy szkół i tak potrzebnych przedszkoli.

Nasz Gmina jest wskazywana jako lider w walce o czyste powietrze. To wyraz troski o życie i zdrowie naszych mieszkańców. Dofinansowujemy wymianę “kopciuchów”, termomodernizację budynków, montaż odnawialnych źródeł energii, a ekodoradcy wspierają mieszkańców i pomagają im uzyskać wsparcie finansowe.

Ostatnie inwestycje oraz działania antysmogowe są realizowane przy znacznym dofinansowywaniu ze środków zewnętrznych. Należy podkreślić, że decydujemy się tylko i wyłącznie na takie inwestycje, których głównym źródłem finansowania nie jest budżet Gminy, a pozyskiwane dotacje.

Jednak wsparcie finansowe z zewnątrz nigdy nie pokrywa 100% wszystkich kosztów. Każda nowa inwestycja, czy to ogromna - budowa szkoły, czy drobna - wymieniony piec, wymaga częściowego sfinansowania z budżetu gminy. Te pieniądze nie biorą się znikąd. Głównym źródłem dochodu Gminy są podatki.

Dlatego stoimy przed trudnym wyborem: czy zrezygnować z części działań oraz z dofinansowań, które przepadną bezpowrotnie, zdecydować się na radykalne cięcia w wydatkach (np: na oświatę, pomoc społeczną, utrzymanie czystości) czy podjąć niepopularną decyzję i podnieść podatek od nieruchomości.

Dzięki 10 procentowej podwyżce do budżetu Gminy wpłynie ok. 2,5 mln zł więcej niż w latach poprzednich. Te pieniądze pozwolą nam wciąż realizować działania, na które bez dofinansowań nie moglibyśmy sobie pozwolić, co w dłuższej perspektywie odbije się negatywnie na wszystkich mieszkańcach naszej Gminy.

Źródło: BB