-1°C

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jak założyć profil zaufany?

Jak założyć profil zaufany?

09-01-2021

Co to jest Profil zaufany ?

Profil zaufany to bezpłatna metoda uwierzytelnienia (podpisywania) obywateli w systemach e-administracji (m.in. ePUAP, CEIDG, ZUS, Urząd Skarbowy oraz Urzędy Gmin, Powiatów, Województw i centralnej administracji rządowej).               

Dzięki profilowi zaufanemu obywatel może załatwić sprawy administracyjne drogą elektroniczną, bez konieczności wychodzenia z domu, 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca.

Zakładanie profilu zaufanego

Należy najpierw założyć konto użytkownika na portalu ePUAP dostępnym pod adresem www.epuap.gov.pl. Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) to system informatyczny, dzięki któremu obywatele mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem internetu, natomiast przedstawiciele podmiotów publicznych (np. Urzędów) – bezpłatnie udostępniać swoje usługi w postaci elektronicznej. Jest to łatwo dostępny i bezpieczny elektroniczny kanał udostępniania usług publicznych.

Z konta założonego na portalu ePUAP wysyłamy wniosek o potwierdzenie profilu zaufanego, który należy potwierdzić w Punkcie Potwierdzającym Profil Zaufany w terminie 14 dni.

Profil zaufany można potwierdzić przez konto bankowe lub podmiot mający do tego uprawnienia – ZUS, Urząd Skarbowy czy niektóre jednostki administracji samorządowej (np. Urząd Miasta i Gminy w Skawinie).

Konto bankowe wykorzystuje się do szybkiego i bezpiecznego zakładania i potwierdzania profilu zaufanego. Chodzi o to, że twoje dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego nie musisz już potwierdzać ich osobiście w urzędzie.
 

W celu założenia profilu zaufanego należy:

  • sprawdzić czy nasz bank ma możliwość potwierdzenia profilu,
  • zalogować się na swoje konto bankowe
  • wyszukać formularz zakładania profilu
  • postępować zgodnie z kolejnymi instrukcjami przekazywanymi podczas procesu rejestracji

Lista banków mających zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego: T-Mobile Usługi Bankowe, PKO Bank Polski, Inteligo, Santander, Bank PEKAO, mBank, ING, Envelo, Millenium oraz Alior Bank.

  W związku z trudną sytuacją pandemiczną, zwracamy się z prośbą o wybór opcji potwierdzania profilu zaufanego przez konta bankowe. Jeżeli nie posiadasz konta możesz potwierdzić swój profil w jednostce ZUS, Urzędzie Skarbowym lub Urzędzie Miasta i Gminy  w Skawinie (Rynek 14, pok. 1, Dziennik Podawczy) po uprzednio poprawnie złożonym wniosku.

« Powrót

Drukuj

Jakość powietrza

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Rynek 1, 32-050 Skawina

Tel. centrala: +48 12 277 01 00

Fax +48 12 277 01 10

urzad@gminaskawina.pl

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30

© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.