Marsze NO Promil NO Problem w Gminie Skawina

03-11-2009

Witaj Kierowco !
Mijam Cię codziennie w drodze do szkoły. Zwalniam lub zatrzymuję się, kiedy widzę Cię z daleka.

Czekam, abyś mógł bezpiecznie przejechać obok mnie. Przestrzegam zasad poruszania się po drogach, o których mówią nauczyciele i rodzice. Idąc, powtarzam zdanie wypowiedziane na progu domu przez moją mamę -„Uważaj na drodze!”. Uważam! Chcę tylko spokojnie dotrzeć do szkoły. A Ty? Czy widzisz mnie siedząc za kierownicą swojego auta? Czy zwracasz na mnie uwagę? …” - tak rozpoczynał się pisany przez ucznia Szkoły Podstawowej w Zelczynie list kierowany do kierowcy, szczególnie tego, który jeździ samochodem po spożyciu alkoholu.

Pisanie listu to jedno z wielu przedsięwzięć podejmowanych przez społeczność uczniowską Szkoły Podstawowej w Zelczynie w ramach społecznej akcji „No Promil - No Problem”, której koordynatorami na terenie szkoły są Panie Zofia Garlacz i Renata Młynarczyk.

Co działo się jeszcze?
W dniu 30 października br. uczniowie, nauczyciele i dyrektor szkoły – Teresa Dąbrowska, wzięli udział w Marszu Trzeźwości NO Promil NO Problem, do którego dołączyli również: Pełnomocnik Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Narkomanii Małgorzata Kopeć oraz pracownicy organizacji pomagających osobom z problemami alkoholowymi – przedstawiciele organizatorów akcji. W czasie marszu dzieci rozdawały napotkanym osobom materiały edukacyjne na temat szkodliwości alkoholu. Zatrzymywani byli również kierowcy, którzy dzięki otrzymanym broszurom mogą dowiedzieć się jak sprawdzić stężenie alkoholu we krwi po wypiciu np. jednego piwa, jakie są skutki prawne prowadzenia pojazdu po spożyciu, poznać prawdę na temat powszechnie przekazywanych rad - mitów typu: dużo zjadłeś, więc możesz więcej wypić; wytrzeźwiejesz, gdy napijesz się kawy; jest ciepło, to szybko wypocisz wypity alkohol.

Materiały edukacyjne otrzymali również Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Adam Najder oraz Kierownik Wydziału Edukacji Zdrowia i Kultury UMiG Paweł Kolasa, przejeżdżający w tym czasie przez Zelczynę, wizytując placówki oświatowe na terenie Gminy.

Miejscami przystankowymi marszu były sklepy z artykułami monopolowymi znajdujące się na terenie Ochodzy. Uczniowie zostawili tam listy, ulotki i broszury na temat przestrzegania zakazu sprzedaży napojów alkoholowych nieletnim.

Akcja wzmacniana  była również  informacjami rozchodzącymi się z tuby głośnomówiącej zamieszczonej na dachu specjalnie przygotowanego pojazdu a nad bezpieczeństwem maszerujących osób czuwali pracownicy Policji oraz Straży Miejskiej.

Do akcji dołączyli również najmłodsi uczniowie szkoły, którzy wzięli udział w zawodach sportowych –„Uciekamy przed nałogiem” oraz wykonywali prace plastyczne –„Strefa bezalkoholowa”.

Biały Marsz w Gimnazjum Nr 2 w Skawinie

Nieco inny charakter miał Biały Marsz „NO PROMIL NO PROBLEM” zorganizowany w dniu 22 października br. z inicjatywy uczniów i nauczycieli Gimnazjum Nr 2 w Skawinie. W milczeniu, ubrani na biało uczniowie klas 2a i 3 c wraz w wychowawcami Agnieszką Mikulec i Anną Gibek, pedagogami Joanną Jezioro i Małgorzatą Szczypczyk wraz Pełnomocnikiem Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii Małgorzatą Kopeć przeszli ulicami Skawiny do miejsca, gdzie w 2006 roku zginął tragicznie Filip „Jasiu” Kosiński - Piętnastolatek został potrącony przez pijanego kierowcę.

W miejscu tragicznego zdarzenia, minutą ciszy, wiązanką kwiatów, zapalonymi zniczami i krótką modlitwą uczczono pamięć Filipa. Były łzy i wspomnienia…, ból, gorycz i pytanie bez odpowiedzi, – dlaczego?

Marsz otworzył „miesiąc profilaktyki” zaplanowany na listopad w szkole.

Nie bądźmy obojętni – razem możemy zrobić więcej. Podejmując wspólne działania – przyczyniamy się do zwiększenia bezpieczeństwa na naszych drogach.

Źródło: Profilaktyka uzależnień