"Polskie drogi do Niepodległości"

10-11-2009

11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów Polska odzyskała wolność. Tego dnia podpisano z Niemcami porozumienie o zawieszeniu broni. Skończyła się I wojna światowa. W tym roku obchodzimy 91. rocznicę tego wydarzenia. W przeddzień  uroczystości, odbyło się w Szkole Podstawowej nr 4  patriotyczne spotkanie.

Wieczornica w Szkole Podstawowej nr 4

Późnym popołudniem, o zmroku rozpoczęła się uroczysta Wieczornica. Kilka słów powitania i głos przejmują uczniowie klas IV i V. Krótka inscenizacja była niewątpliwie zaletą, ponieważ nastąpiło po niej wspólne śpiewanie pieśni. I tak brzmi wciąż w uszach "Hej, hej ułani ! malowane dzieci. Niejedna panienka za wami poleci". Z pewnością uroczystość podobała się bo śpiew nagradzany był gromkimi brawami. Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny "Polskie drogi do Niepodległości", nagrody wręczył kierownik Wydziału Edukacji Zdrowia i Kultury Paweł Kolasa.

Święto Niepodległości i obchody

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. Święto obchodzone jest w całym kraju lecz najważniejsze obchody odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Święto 11 listopada w kraju

Główne uroczystości związane z obchodami 11 listopada odbędą się w południe z udziałem najwyższych władz państwowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Po uroczystej odprawie wart połączonej z Apelem Pamięci na płycie Grobu zostaną złożone wieńce. Po ceremonii ok. godz. 13.10 zaplanowano inscenizację historyczną "Warszawa wita Komendanta". Pół godziny później ok. 13.30 z placu Józefa Piłsudskiego wyruszy defilada pododdziałów reprezentacyjnych wojska, straży granicznej, policji, służby więziennej oraz grup rekonstrukcji historycznych. Przejdzie ona ulicami Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Al. Jerozolimskie do Muzeum Wojska Polskiego. Tradycyjnie w dniu Święta Niepodległości prezydent wręczy państwowe odznaczenia i wojskowe awanse. Kilkanaście pieśni patriotycznych i wojskowych można za darmo ściągnąć ze stron internetowych prezydenta i Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Święto 11 listopada w Skawinie

Zachęcamy Państwa do udziału w lokalnych obchodach Święta Niepodległości, godz. 15.30 Msza Św. w Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego bezpośrednio po mszy koncert patriotyczny w sali teatralnej. Pierwsze 100 osób otrzyma śpiewnik "Skawina śpiewa pieśni patriotyczne" oraz płytę wydaną pod honorowym patronatem Burmistrza Adama Najdera "Moja Ojczyzna" zawierającą nagranie Mazurka Dąbrowskiego oraz Hymnu Skawiny.