„Bezpieczne dziecko”, czyli edukacja Straży Miejskiej

17-11-2009

Jak unikać zagrożeń w kontaktach z obcymi, bezpiecznie zachowywać się na drodze, co zrobić  gdy zaatakuje pies? Jak powinniśmy się zachować? Często w sytuacji zagrożenia życia, nawet my dorośli „tracimy zimną krew”. Jak zatem nauczyć dzieci odpowiednich zachowań? Ciekawą propozycję przygotowała dla najmłodszych mieszkańców Miasta i Gminy Skawina Straż Miejska.

Program edukacyjny „Bezpieczne Dziecko”, realizowany w roku szkolnym 2009/2010 przez skawińską Straż Miejską, wykształcić ma w dzieciach umiejętność rozpoznawania zagrożeń jakie na nie czyhają. Program obejmuje następujące bloki  tematyczne:

• bezpieczeństwo w ruchu drogowym
  • świadome uczestnictwo w ruchu drogowym
  • bezpieczne dzieciństwo
  • narkotyki, alkohol, nikotyna
  • Strażnik Miejski to twój przyjaciel
  • bezpieczne wakacje / bezpieczne ferie zimowe

Nauka świadomego uczestnictwa w ruchu drogowym (przykładowa lekcja) odbywa się na miasteczku komunikacyjnym, gdzie dzieci uczą się poprawnych zachowań na drodze. To część praktyczna, część teoretyczna natomiast polega m.in. na nauce znaków drogowych. Pomocnym narzędziem jest "Kodeks rowerzysty", wydany przez Urząd Miasta i Gminy, który dzieci otrzymują podczas zajęć.

Średnio w co trzecim wypadku na polskich drogach ofiarami są piesi. Dlatego w okresie jesienno-zimowym, kiedy wypadków z udziałem pieszych jest najwięcej, BĄDŹMY  WIDOCZNI  NA  DRODZE. Każde dziecko dostanie brelok odblaskowy, który z powodzeniem może zawiesić na plecaku. To drobiazg a może uratować życie.

Zachęcamy do zapoznania się z programem "Bezpieczne Dziecko"
- szczegółowy opis w załączeniu.

Załączniki: