Pełna sala na spektaklu "Maski"

25-11-2009

Zespół Teatru Maska zaprezentował skawińskiej publiczności  w miniony weekend dramat Stanisława Ignacego Witkiewicza „W małym dworku”. Znakomity kunszt skawińskich aktorów potwierdziła długa owacja publiczności, licznie zgromadzonej w Pałacyku Sokół.

W rolę bohaterów dramatu Witkacego wcielili się: Joanna Gądek  Joanna Kędzierska, Katarzyna Dziobek, Katarzyna Farbaniec, Mateusz Droździewicz, Kamil Cudejko, Rafał Ziegler oraz Tomasz Stawowy. Reżyseria – Andrzej Morawa, opiekę artystyczną sprawuje – Marta Tyrpa.

"Przyzwoita, szlachecka rodzina, zakorzeniona w polskości, swojskości, sielankowej zwykłości. Normalność podniesiona do rangi cnoty absolutnej. A jednak… Witkacy nie byłby sobą, gdyby nie wykorzystał takiego układu do bezlitosnego obnażania hipokryzji, a bujne życie erotyczne nieboszczki matki, wcale nie jest w nim szczytem absurdu. Najbardziej przeraża jednak, że to życiowe nieprawdopodobieństwo wcale nie jest nam takie odległe…" oto fragment recenzji spektaklu.

Tytuł utworu nawiązuje do wystawionego w 1920 roku dzieła „W małym domku”  polskiego dramaturga – Tadeusza Rittnera. Realistyczny dramat i twórczość Rittnera, Witkiewicz próbuje ośmieszyć. Sztuka Witkacego jest typowym przykładem groteski, reprezentującym założenia teorii Czystej Formy. W tym trzyaktowym dziele współistnieją w metafizycznej rzeczywistości pewne specyficzne właściwości – na pozór nierealne osoby i zdarzenia stopniowo urealniają się, stają się rzeczywistością, która estetycznie prowokuje, drażni gust widza aż do groteskowej deformacji odbioru bohaterów.

Monografia Teatru Maska