"Chwała Bohaterom" zaśpiewali...

01-12-2009

W nastroju jesiennej zadumy już po raz drugi, mieszkańcy Miasta i Gminy Skawina, spotkali się w ostatnią niedzielę listopada, by wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne. Przed wejściem do Sali teatralnej kościoła Miłosierdzia Bożego, uczestnicy spotkania otrzymali wydany pod honorowym patronatem Burmistrza Adama Najdera śpiewnik "Skawina śpiewa pieśni patriotyczne".

Duch w Narodzie nie ginie – o czym świadczyć może licznie zgromadzona publiczność. Każdy kto znalazł czas, aby zasiąść w Sali Teatralnej, odnalazł coś dla siebie – starsi z łzą w oku odśpiewali utwory znane im z dzieciństwa, młodsi mieli okazję poznania polskiej historii zapisanej słowami pieśni.

Wspaniałą atmosferę spotkania zapewnił prowadzący i śpiewający – Andrzej Bober. Było podniośle, poważnie ale także wesoło. Obok prowadzącego, pojawiali się również na scenie aktorzy Teatru Niebanalnego. Ubrani w stroje partyzantów z czasów II wojny światowej: Zuzanna Czwarkiel, Dominika Świdowska, Kamil Kamiński, Paweł Klita, Mateusz Grzywa i Michał Grzywa. Młodzi aktorzy wyrecytowali kilka patriotycznych wierszy m.in. Norwida czy Leśmiana.

Prezentowali typowe zajęcia partyzanckie, jak czyszczenie broni czy przygotowywanie zasadzki. Na akordeonie przygrywał partyzantom Paweł Odziomek. Inscenizacja przeniosła publiczność w czasie. Występy nie byłyby możliwe gdyby nie pomoc techniczna Dominika Płonki oraz Sebastiana Bober. Podziękowania należą się pomysłodawcom i organizatorom uroczystości: księdzu Proboszczowi Włodzimierzowi Łukowiczowi oraz Chrześcijańskiemu Ośrodkowi Kultury im. Św. S. Faustyny.