29°C

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Skawina na małopolskiej konferencji w Operze Krakowskiej

Skawina na małopolskiej konferencji w Operze Krakowskiej

01-12-2009

W dniu 30 listopada 2009r. w Sali Kameralnej gmachu Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz 48 w Krakowie, odbyła się konferencja zamykająca działania podejmowane w trakcie trwania projektu „Trzeźwa Małopolska. NO PROMIL NO PROBLEM 2009”.
Głównym celem spotkania było podsumowanie pracy w ramach akcji. Organizatorzy kampanii podziękowali za wkład i zaangażowanie gminom biorącym udział w projekcie, w tym Gminie Skawina.

Podczas konferencji, zaprezentowano również najciekawsze elementy kampanii w wybranych gminach Małopolski. Miło nam poinformować, że wśród wybranych gmin prezentujących swoje inicjatywy znalazła się Gmina Skawina, którą reprezentowała Pani Małgorzata Kopeć Pełnomocnik Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii - Ambasador kampanii na terenie gminy. W przygotowanej prezentacji multimedialnej przedstawiła działania podejmowane na terenie naszej gminy. 

Konferencja była również okazją do wręczenia i przekazania nagród za udział w konkursach towarzyszących kampanii. Cieszymy się, że wśród laureatów, znaleźli się reprezentacji naszej Gminy, którzy wraz z opiekunami stanowili najliczniejszą grupę zwycięzców przybyłych na konferencję. A oto nasi laureaci:
 
 • Aleksandra Odzimek, Dominika Przebinda - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Skawinie
 • Tomasz Motyczyński, Patryk Dziedzic oraz uczniowie klasy 5 b - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Skawinie
 • Karolina Domiter, Agnieszka Niewolska, Kamila Antoszczyk – Szkoła Podstawowa w Zelczynie
 • Maria Czerniawska, Natalia Karp, Gabrierla Pachel, Krzysztof Kaczmarczyk - Szkoła Podstawowa w Radziszowie
 • Martyna Gibek, Klaudia Cichórz, Ewa Ożóg – Szkoła Podstawowa w Wielkich Drogach
 • Kamil Jaskowski – Szkoła Podstawowa w Rzozowie 
 • oraz Daria Lisowska 

   

Dodatkowo Szkoła Podstawowa w Zelczynie otrzymała wyróżnienie i nagrodę za przesłany raport z przygotowanego Marszu Trzeźwości, którą odebrała Pani Dyrektor szkoły Teresa Dąbrowska. 

Duże zaangażowanie szkół pokazuje, że bardzo poważnie traktują problematykę nietrzeźwości na drogach, co zachęca nas do dalszej wytężonej pracy.

Podczas konferencji Pan komisarz Krzysztof Dymura z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przedstawił stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w Małopolsce, ze szczególnym uwzględnieniem nietrzeźwych kierujących w odniesieniu do czasu trwania projektu.
 

Obecny na konferencji Pan Marek Dworak Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie, wyraził podziw i podziękowanie gminom za zaangażowanie i tak żywy udział w projekcie. Należy zaznaczyć, że Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Krakowie, wspierał produkcję filmu „Dagmara”, który został zaprezentowany podczas konferencji. Film autorstwa Włodzimierza Czwartosza, redaktora TVP3 Kraków, współautora programu telewizyjnego „Jedź bezpiecznie”, opowiada o tragicznym wypadku, w wyniku którego zginęła młoda dziewczyna, potrącona śmiertelnie przez swojego kolegę, kierującego pojazdem pod wpływem alkoholu. Redaktor w swoim wystąpieniu zwrócił się do obecnych słowami: „Podoba mi się pomysł kampanii. Ambasadorzy wykonują bardzo ważą pracę, generują dobrą energię. Wyrażam Wam za to podziękowanie....Codziennie w Polsce ginie na drogach 15 osób, dlatego to co robicie ma sens”. Redaktor zwrócił się również do młodych ludzi obecnych na spotkaniu: „Pamiętajcie, jeśli jazda samochodem, to zawsze NO PROMIL”.   

Na koniec konferencji zaprezentowano także ciekawy program dla młodzieży "Małopolska Akademia Mistrzów III" oraz rozmawiano na temat dalszej współpracy w przyszłym roku.

Wybrane przedsięwzięcia podejmowane na terenie Gminy Skawina w ramach akcji Trzeźwa Małopolska NO PROMIL NO PROBLEM 2009:  
 
 • Działaniami profilaktycznymi promującymi trzeźwość na drogach objęto dzieci i młodzież, rodziców oraz nauczycieli. Dystrybuowano materiały edukacyjne, przeprowadzono małopolski konkurs plastyczny i literacki „NO PROML NO PROBLEM”; realizowano program „Fatal Vision” z wykorzystaniem alkogogli oraz gry komputerowej „Trzeźwy Umysł Alko-Test”; zorganizowano wiele ciekawych projetów profilaktycznych; dzieci pisały listy do kierowców.
 • Ciekawym elementem pedagogizacji, była aktywizacja rodziców uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 w Skawinie poprzez dobrowolne podpisanie przygotowanych przez zespół dzieci deklaracji dotyczących prowadzenia pojazdów w stanie trzeźwym. W kampanii uczestniczyły następujące placówki oświatowe: Gimnazjum nr 2 w Skawinie, Gimnazjum w Radziszowie, Szkoły Podstawowe Nr 1 i Nr 4 w Skawinie, Szkoła Podstawowa w Wielkich Drogach, Szkoła Podstawowa w Zelczynie, Zespół Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim, Zespół Placówek Oświatowych w Kopance, Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie, Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Skawinie.
 • Burmistrz Miasta i Gminy Skawina wystosował "Apel do kierowców i użytkowników dróg", w którym zwrócił się z prośbą o rozwagę i bezpieczeństwo na drogach. Zaapelował o kulturalną, ostrożną jazdę. Jazdę wyłącznie na trzeźwo! Treść apelu zamieszczono na tablicach ogłoszeń, stronie internetowej Urzędu Miasta i stronie kampanii, oraz dystrybuowano w trakcie działań edukacyjnych w szkołach.
 • Szkoła Podstawowa w Zelczynie oraz Gimnazjum Nr 2 w Skawinie zorganizowały marsze trzeźwości. 
 • Problematyka nietrzeźwości na drogach została również uwzględniona w programie edukacyjnym „Bezpieczne dziecko” realizowanym przez Straż Miejską, na otwartym rok temu Miasteczku Komunikacyjnym. W trakcie zajęć dzieci poznają zasady ruchu drogowego oraz zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Po zajęciach dzieci wiedzą, że nietrzeźwy uczestnik ruchu drogowego zagraża sobie i innym. Prowadzący uczą dzieci, aby: nigdy nie wsiadały do samochodu, prowadzonego przez kierowcę, który wcześniej pił alkohol oraz aby protestowały, w sytuacji, kiedy widzą, że do samochodu wsiada kierowca, który wcześniej spożywał alkohol.
 • Policja kontrolowała stan trzeźwości kierujących pojazdami na drogach Gminy Skawina w szczególności w miejscach i czasie, gdzie zagrożenie ze strony nietrzeźwych kierujących pojazdami jest największe.  
 • Do akcji włączyła się również Prywatna Szkoła Nauki Jazdy Czesław Sekuła w Krzęcinie, która do programu szkolenia kandydatów na kierowców włączyła problematykę alkoholową, poprzez dystrybucję materiałów edukacyjnych i prezentację multimedialnych filmów edukacyjnych przekazanych przez Urząd Miasta.
 • Udział Pełnomocnika Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii w konferencji w Operze Krakowskiej podsumowującej kampanię,  na której zaprezentowała inicjatywy podejmowane na terenie Gminy Skawina w ramach akcji.
 • W celu promocji założeń kampanii oraz działań podejmowanych na terenie Gminy na bieżąco współpracowano z lokalnymi mediami tj. Dziennikiem Polskim, Gazetą Skawińską i Kontrastem.
 • Informacje o kampanii i podejmowanych działaniach systematycznie ukazywały się na stronach internetowych oraz www.um.skawina.net, na której również zamieszczano materiały edukacyjne:  ulotki uczące jak obliczać promile, spot TV, prezentacje szkoleniowe itp.

Jak widać, w realizację kampanii Trzeźwa Małopolska NO PROMIL NO PROBLEM, na terenie Gminy Skawina zaangażowało się wielu partnerów. Tym samym pokazali, że nie są obojętni na problem „nietrzeźwości na drogach” i mają świadomość tego, że razem możemy zrobić więcej.
 

Wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w akcję serdecznie dziękujemy. Jesteśmy przekonani, iż podejmując wspólne działania – przyczyniamy się do zwiększenia bezpieczeństwa na naszych drogach.   

 

Źródło: Profilaktyka uzależnień

Załączniki:

« Powrót

Galeria

Drukuj

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Rynek 1, 32-050 Skawina

Tel. centrala: +48 12 277 01 00

Fax +48 12 277 01 10

urzad@gminaskawina.pl

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30

© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.