Konkurs Szopki Bożonarodzeniowej

03-12-2009

Chrześcijański Ośrodek Kultury im. Św. Siostry Faustyny wraz z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie organizuje, dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych Konkurs Szopki Bożonarodzeniowej nad którym honorowy patronat objął Burmistrz Adam Najder. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału.

Szopki można wykonywać z dowolnych materiałów i w dowolnej formie plastycznej (mile widziane nawiązanie do tradycji lokalnej, pejzażów, strojów, miejscowej architektury, itp.).

Szopki prosimy składać w dniu 14 grudnia 2009 r. w godz. od 17.00 – 19.00 w pomieszczeniach dolnego kościoła (sala wystawowa) parafii Miłosierdzia Bożego w Skawinie, wraz z wypełnioną kartą zgłoszeniową.

Rozstrzygnięcie konkursu 9 stycznia 2010 r.
Każda szopka zostanie nagrodzona. Dotychczasowe konkursy pokazały niezwykłą pomysłowość i zaangażowanie w tworzeniu szopek. Wykonywanie szopek wzmacnia więzi rodzinne oraz jest formą wspólnego oczekiwania i przygotowania się do Świąt Bożego Narodzenia.

*Szopka bożonarodzeniowa – najczęściej makieta przedstawiająca wnętrze stajni betlejemskiej w noc, podczas której narodził się Jezus Chrystus. Szopka bywa wykonywana jako miniatura, a także jako konstrukcja rzeczywistej wielkości.

Może mieć ona formę jaskini lub groty, ale najczęściej przedstawiona jest w formie stajenki. W każdej szopce znajduje się mały Jezus, Maryja oraz Józef. Najczęściej elementem szopki są także postaci Trzech Króli, pasterzy, a także bydło i owce, Gwiazda Betlejemska, anioły.

Tak zwana "żywa szopka", to wykonana w naturalnej skali konstrukcja, w której zamiast figur owiec i bydła znajdują się żywe zwierzęta. Zdarza się także, że postacie ludzkie są grane przez żywe osoby. Zbliżone zagadnienia:

*źródło Wikipedia

Załączniki: