Koncert Orkiestry Straussowskiej w Skawinie

14-01-2010

W najbliższy piątek, 15 stycznia o godz. 19.00 w Pałacyku Sokół mogą Państwo uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, w tym dniu zagrają  w Skawinie wybitni muzycy tworzących Galicyjską Orkiestrę Staussowską OBLIGATO, na koncert zaprasza Adam Najder - Burmistrz Miasta i Gminy Skawina. Współorganizatorem tej niezwykłej, muzycznej uczty jest Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Orkiestra Straussowska OBLIGATO koncertuje w całej Polsce, współpracując z najwybitniejszymi śpiewakami solistami i instrumentalistami. Z orkiestra występowali m.in. Stefania Toczyska, Krystyna Tyburowska, Wanda Polańska, Grażyna Brodzińska, Wiesław Ochman, Jan Zakrzewski, Adam Zdunikowski, Leszek Świdziński, Tadeusz Szlenkier, Jacek Wójcicki.

Powołana do życia został w 1992 roku w  Krakowie. Założycielem i kierownikiem artystycznym Orkiestry Straussowskiej OBLIGATO jest Jerzy Sobeńko. Tworzy ją grupa wybitnych muzyków, zafascynowanych fenomenem muzyki wiedeńskiej dziewiętnastego wieku oraz jej wpływem na muzykę europejską. Na repertuar Orkiestry składają się walce, polki, miniatury, serenady, fokstroty, tanga, muzyka węgierska, bałkańska, hiszpańska, włoska i oczywiście polska. Ważną częścią repertuaru jest muzyka operetkowa, a także młodsza siostra operetki – musical.

Zachęcamy do zapoznania się z niezwykle ciekawą sagą Dynastii Straussów, która w ciągu 150 lat (1819 – 1969) wykształciła formę walca wiedeńskiego, niewątpliwie doprowadziła ją do perfekcji i spopularyzowała go dosłownie na całym świecie. CZYTAJ  WIĘCEJ

Johann Strauss (1825 - 1899) człowiekiem, który dał początek wiedeńskiej dynastii Straussów - mistrzów walca. Nie autor "Nad pięknym modrym Dunajem", którego melodia po dziś dzień brzmi z niesłabnącą mocą w austriackiej stolicy. Był to Johann Strauss nazywany starszym.

Lekcje kompozycji pobierał u przyjaciela Beethovena, Ignaza von Seyfrieda. Gdy został zaangażowany do orkiestry, poznał Josepha Lannera, równie mu utalentowanego skrzypka, podobnego do niego wiekowo.To właśnie Lanner pierwszy komponował walce - te, które określa się mianem "wiedeńskie". Walc od początku swojego istnienia okazał się narkotyczny. Magia tkwiąca w takcie na 3/4, w tempie umiarkowanie szybkim, upajała od zachodu do świtu ludzi wszystkich stanów. Kochała je elita i kochało je mieszczaństwo. Najpierw Wiedeń, potem cały świat. Wielcy twórcy muzyki: Berlioz, Paganini, Meyerbeer, Auber, potem Brahms, Wagner, Bruckner- wszyscy zachwycali się prostotą i czarem walca. Jednym z nielicznych wyjątków gardzących wiedeńskim walcem był Fryderyk Chopin (sam pisał walce o zupełnie innym kształcie, innym charakterze i w innym celu).