Uwaga! Nadciąga fala mrozów

24-01-2010

OSTRZEŻENIE

W ciągu dnia termometry w regionie pokażą -13 stopni, a nocami aż -20 stopni, jednak z powodu wiatru temperatura odczuwalna może wynieść nawet -30 stopni. Jak sobie radzić podczas siarczystych mrozów?

Wkrótce w całej Polsce spodziewane są silne mrozy, gdyż dotrą do nas lodowate masy syberyjskiego powietrza.  W weekend temperatura spadnie do -19 stopni. Potem ma być jeszcze gorzej: nocami termometry pokażą nawet -20 stopni. Będzie też wiał umiarkowany wiatr, co może potęgować uczucie chłodu (temperatura odczuwalna może wynieść nawet -25, -30 stopni). Najzimniejsze będą poranki, zaś w ciągu dnia temperatura wyniesie od -11 do -13 stopni. – Silny mróz będzie trzymał przynajmniej do środy – zapowiadają synoptycy.

Dokąd po pomoc?

Strażnicy miejscy przyjmują zgłoszenia od mieszkańców, na bieżąco patrolują miasto, kontrolują miejsca gromadzenia się osób bezdomnych, sprawdzają stan chodników, dachów itp. Interwencje i zapytania należy kierować pod nr tel. 986 lub 012 276 29 73. Całodobowy dyżur pełni też Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego: tel. 012-616-59-99.

Dbaj o chodniki i dachy.

Właścicielom i zarządcom nieruchomości przypominamy o obowiązku odśnieżania chodników i dachów oraz usuwania z budynków sopli i nawisów śnieżnych, stwarzających zagrożenie dla przechodniów (zgłoszenia interwencyjne pod numerami tel. 012 276 29 73

Dogrzewaj, ale z głową!

Dogrzewając mieszkanie przy pomocy różnego rodzaju piecyków, farelek, grzejników olejowych, kominków itp., pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim urządzenia grzewcze muszą być sprawne i z atestem. Powierzchnia takiego urządzenia potrafi się nagrzewać do temperatury ponad 100 stopni, nigdy więc nie wolno stawiać go na podłożu palnym i w pobliżu materiałów palnych (np. firanek). Nigdy też nie wolno zostawiać piecyka bez dozoru. Ponadto należy pamiętać, że w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze na paliwo stałe, ciekłe czy gazowe, musi być zapewniona skuteczna wentylacja (gdy jest za mało tlenu, zachodzi niepełne spalanie i tworzy się zabójczy tlenek węgla). Warto też - dla własnego bezpieczeństwa - wyposażyć mieszkanie w czujniki dymu, tlenku węgla i gazu.

Chroń organizm przed zimnem.

Podczas silnych mrozów nie powinny wychodzić z domu (szczególnie rankiem) osoby starsze ze schorzeniami kardiologicznymi i małe dzieci. Wychodząc na mróz, najlepiej ubrać się na tzw. cebulkę (czyli warstwowo). Konieczne są czapka i rękawiczki, a usta i nos dobrze jest zasłonić szalikiem. Powinno się też stosować kremy ochronne (dostępne są w każdej aptece). Lekarze przestrzegają również, by w mroźne dni nie próbować rozgrzewać się alkoholem.

Zadbaj o samochód.

Przed nadejściem mrozów przede wszystkim trzeba sprawdzić stan naładowania akumulatora. Najlepiej, by auto stało w ogrzewanym garażu. Jeśli go nie mamy, można wymontować akumulator z samochodu i przechować go przez noc w mieszkaniu lub piwnicy. Na rynku dostępne są też specjalne pokrowce na akumulatory.

Zimne kaloryfery?

W razie, gdyby centralne ogrzewanie w mieszkaniu przestało działać, przede wszystkim należy skontaktować się z administratorem budynku. Można również zadzwonić do dyspozytorni MPEC – tel. 993 lub Tel.: 012 276 13 68