Wspomnienie Ś.P. Romana Świątka

25-01-2010

„Wartość człowieka nie w tym, co ma, tylko w tym,
Czy potrafi doznać radości czyniąc, tworząc.”

22 stycznia 2010 roku odszedł od nas Roman Świątek  (1957 -2010) bibliotekarz, dziennikarz, Radny Rady Miejskiej kadencji 1998-2002, wspaniały kolega, kochający mąż i ojciec, mądry i dobry człowiek.

30 stycznia (sobota) o godz. 11.00 odbędzie się żałobna msza św. w Kościele p.w. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie, zmarły pochowany zostanie na cmentarzu parafialnym w Skawinie.

"Z głębokim żalem i bólem przyjąłem wiadomość o śmierci Romana Świątka. Podobnie jak wielu z Państwa, byłem przez lata świadkami nierównej walki z chorobą. Nikt jednak nie przypuszczał, że światło życia zgaśnie tak szybko i Roman odejdzie na zawsze. Łączę się w bólu z rodziną i składam wyrazy szczerego współczucia."

Adam Najder
Burmistrz Miasta i Gminy Skawina

Wspomnienie kolegi - Dyrektor i Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie

Od urodzenia borykał się z ciężką, nieuleczalną chorobą – hemofilią. Mimo fizycznych ograniczeń aktywny zawodowo, absolwent bibliotekoznawstwa WSP w Krakowie, dziennikarz „Skawiny”, wieloletni zastępca redaktora naczelnego „Gazety Skawińskiej”, radny Rady Miejskiej, ojciec trojga dzieci, dziadek, długoletni pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie. Pod redakcją Romana Świątka powstała w roku 2006 monografia Skawiny pt. „Skawina - zarys dziejów miasta”.

Odszedł nagle - w tym roku obchodzić miał jubileusz dwudziestopięciolecia pracy zawodowej. Snuł plany, zamierzenia, mimo choroby potrafił cieszyć się każdą chwilą. Jako pracownik niezwykle zdyscyplinowany, sumienny, pracowity, nieustannie poszukujący, doskonalący wiedzę zawodową, od 2009 r. nauczyciel dyplomowany. Imponował niezwykłą erudycją i znajomością różnych dyscyplin nauki. Służył fachową radą i pomocą koleżankom oraz wszystkim użytkownikom Biblioteki.

Z pozoru szorstki i chłodny, „służbista”, jak o nim mówili niektórzy, był w głębi duszy ciepłym, dobrym człowiekiem, oddanym pracy i rodzinie, zakochanym w rodzinnym mieście. Uczył nas, jak walczyć z okrutną chorobą i przeciwnościami, jak podnosić się i toczyć walkę z życiem, które nigdy go nie oszczędzało. Dla nas pracowników Biblioteki Pedagogicznej pozostanie wzorem bibliotekarza, ale również człowieka, który z niezwykłą godnością znosił swój los, zachowując pogodę i hart ducha.