Spotkania z matematyką - warsztaty uczniów

28-01-2010

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Zelczynie w dniach 20 i 27 stycznia 2010 r. wzięli udział w warsztatach matematycznych ,,Spotkanie z matematyką’’ organizowanych przez Wydział Matematyczno-Fizyczno-Techniczny Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz krakowski oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki.

Zajęcia przeznaczone były dla uczniów klas 4-6 małopolskich szkół podstawowych, którzy zechcieli poznać matematykę od innej, trochę nietypowej strony. W ramach zajęć uczniowie brali udział w interesujących grach i zabawach, których tematyka skupiała się wokół: tangramów, origami, liczb wielokątnych oraz gier zdeterminowanych i niezdeterminowanych.

Jedne z zajęć, które dotyczyły liczb wielokątnych prowadziła pani Sylwia Dąbrowska – nauczycielka matematyki Szkoły Podstawowej w Zelczynie. Celowo warsztaty zostały zorganizowane w formie konkursów, by uatrakcyjnić i zachęcić młodych ludzi do nauki przedmiotu. W każdej części prowadzący wybierali najlepszych uczniów, którzy otrzymali nagrody indywidualne. Ponadto każdy uczestnik warsztatów otrzymał nagrodę niespodziankę. Również uczniowie szkoły w Zelczynie aktywnie uczestniczący w zajęciach zdobyli indywidualne nagrody. Wśród tych, którzy zostali nagrodzeni są: Alicja Boroń, Jakub Buras, Kamil Fus, Mateusz Gas, Marta Jankowicz, Zuzanna Kowalczyk, Agnieszka Niewolska, Joanna Niewolska, Kamil Pacułt, Kamila Ruśniak i Aleksandra Wróblewska.

Ponadto szczęście dopisało również trzem osobom, które zdobyły nagrody specjalne w losowaniu. Byli to: Jakub Cerek, Zuzanna Kowalczyk i Aleksandra Wróblewska. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy! Cieszy fakt, że znalazły się chętne osoby, które w czasie wolnym od szkoły postanowiły pojechać na warsztaty, na których poznali trochę inną matematykę „z ludzką twarzą”. Obiecujące jest również to, że zaraz po zakończeniu zajęć uczniowie wyrazili chęć  udziału w kolejnych warsztatach. Wydaje się, że uczniowie byli zadowoleni, o czym świadczą przesłane  opinie:

„Warsztaty bardzo mi się spodobały, a szczególnie to miejsce, w którym z rozsypanych elementów układano różne figury czy postacie. Chętnie powtórzyłabym ten dzień. Dzięki niemu zrozumiałam, że matematyka nie jest taka straszna, i że można ją pojąć podczas zabawy.”

Alicja Boroń

„Ten wyjazd był bardzo przyjemny. Najbardziej podobało mi się robienie origami i liczby prostokątne, kwadratowe i trójkątne. To był naprawdę bardzo fajny wyjazd. Oby było takich więcej !

Patrycja Stachowicz

„Były to ciekawe zajęcia, które mnie trochę rozśmieszały :) Ale najbardziej podobało mi się origami.Fajnie że dostałam wyróżnienie :) no i super nagrody . Dobrze pracowało się z paniami w różnych zajęciach, umiały wszystko wytłumaczyć.”

Kamila Ruśniak

„Wycieczka do Krakowa w dniu 20.01.2010r bardzo mi się podobała. Najfajniej było wówczas, gdy robiliśmy z papieru różne figury. Myślę, że wycieczka wszystkim się podobała i każdy na niej czegoś się nauczył. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie kolejna edycja i znowu wszyscy pojedziemy.”

Joanna Niewolska