Nitra i Györ - „Kierunek Piran” 3 i 4 dzień

02-08-2010

Z Turčianskich Teplic wyruszyliśmy, gdy słońce było już wysoko. Miałem wrażenie, że te tereny to niziny otoczone górami - tym większe było moje zdziwienie, kiedy odczytałem tabliczkę informującą o wysokości nad poziomem morza: 540 m. Początkowo droga sielankowo prowadziła lasem bez żadnego ruchu samochodowego - po prostu bajka. Chwilę później trafiliśmy do wioski, w której zaczęło się robić górzyście, a wkrótce asfalt na drodze zniknął i teren stał się znacznie trudniejszy.

Słowacja jest górzysta aż do Nitry. Nawet gdy podróżuje się dolinami, gdzieś w oddali widać wielkie masywy, z kolei za Nitrą teren robi się płaski jak stół. W drodze spotkaliśmy kolarza na rowerze górskim dostosowanym do zjazdu, podczas gdy my jechaliśmy na cieniutkich oponach szosowych. Na szczęście udało się obejść bez awarii, a później czekał nas świetny, asfaltowy zjazd i widok na piękny kamieniołom. Pod Nitrą, w miejscowości Mojmirovce, ugościł nas Igor którego poznałem przez couchsurfing. Nasz gospodarz był bardzo gościnny i niczego nam nie brakowało podczas pobytu u niego. Przed odjazdem kupił nam słodycze na drogę mówiąc, że obrazi się jeśli ich nie przyjmiemy. W tym miejscu chcielibyśmy raz jeszcze mu podziękować - Igor, jesteśmy zobowiązani. Z Nitry do Györ jest cały czas płasko i trochę nudno, co rzecz jasna ma także swoje plusy.

Dzięki temu bardzo szybko i bezproblemowo przemieściliśmy się do tego pięknego miasta, którego uroki możecie podziwiać w galerii zdjęć.

Artur Krzemień
1 i 2 sierpień 2010