Rusza III Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

07-08-2010

Koncertem Anne Schneider z Porto Alegre w Brazylii rozpocznie się jutro o 16.30 w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego III Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Skawinie. Jako pierwsze zostanie wykonane preludium nr 20 c-moll z opusu 28 Fryderyka Chopina, będące nawiązaniem do Roku Chopinowskiego oraz mającego się odbyć w październiku XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

źródło: CKiS

Po chopinowskim wstępie, zaprezentowana zostanie trzyczęściowa Sinfonietta na organy, brazylijskiego kompozytora Amarala Vieiry, która stanowi nawiązanie do dziedzictwa kultury muzycznej rodzimego kraju artystki. Jeśli chodzi o samego kompozytora, to Amaral Vieira jest znaczącą postacią brazylijskiego życia muzycznego – znany w kraju i za granicą jako kompozytor, wybitny wirtuoz pianista, pedagog i muzykolog. Absolwent Konserwatorium Paryskiego. Od 1977 działający w Brazylii. Jego styl kompozytorski jest połączeniem bardzo zróżnicowanych poźno romantycznych i współczesnych gatunków: to połączenie wczesnego Poulenca z wczesnym Lutosławskim z domieszką dojrzałego Prokofjewa. Zresztą, ta hybryda różnych stylów, jest charakterystyczna dla wielu innych kompozytorów z terenu obu Ameryk.

Po symbolicznej prezentacji, zgromadzeni melomani usłyszą centralny punkt koncertu – trzy toccaty z różnych epok historycznych. Jako pierwsza zabrzmi wspaniała Toccata dorycka d-moll (BWV 538) Jana Sebastiana Bacha - bardzo podobna do późniejszej Toccaty F-dur (BWV 540). Obie Toccaty należą do dzieł miłych w odbiorze. Ich budowa to sztuka formy, kwintesencja muzyki organowej. Toccata d-moll w porównaniu z późniejszą F-dur jest bardziej oszczędna w elementach konstrukcyjnych. W toccacie występują efekty akordowe i przetrzymane dźwięki pedałowe, które stanowią otoczenie do wnoszących linie melodyczne krótkich interludiów. Kolejną wykonywaną toccatą będzie Toccata Breve, również współczesnego brazylijskiego kompozytora, Calimerio Soaresa. Toccata Breve to kompozycja utrzymana w stylu współczesnym, dzieło ciężkie do słuchania i podziwiania - wyłącznie dla ambitnych miłośników muzyki organowej. Ostatnim dziełem, który zwieńczy prezentację sztandarowej formy jaką jest toccata, będzie Toccata h-moll późnoromantycznego francuskiego kompozytora Eugene Gigouta. Jego toccata jest bardzo dynamiczna, „rozwrzeszczana”, miła w odbiorze, często wykonywana na różnych koncertach organowych.

Kolejne dwa prezentowane utwory będą stanowiły przejście do zmiany klimatu i emocji na bardziej nostalgiczny. Organistka Anne Schneider wykona dwa utwory fortepianowe Roberta Schumana w interpretacji na organy. Pierwszym będzie Skizzen nr 1 – szkic na fortepian skrzydłowy z roku 1845 (bardzo skoczny i wesoły utwór). Następnie zabrzmi Traumerei, znane wszystkim melancholijne Marzenie. Przedostatnim punktem koncertu będzie prezentacja dzieł organowych ojca artystki Leo Schneidera, brazylijskiego kompozytora, organisty, pianisty i pedagoga. Ojciec artystki skupiał swoją uwagę szczególnie na dzieciach, starając się je ewangelizować poprzez muzykę. Był przesiąknięty wizją ekumenizmu religijnego, gdzie muzyka była środkiem do połączenia różnych przekonań i wyznań. Podczas koncertu wykonane zostaną jego dwa, mniej znane, utwory: Lamento i Spieluhr. Ostatnim, pogodnym w wydźwięku, akcentem, będzie Baião para Orgão brazylijskiego organisty, klawesynisty i pianisty, Cecilio Handel-a.

Od pierwszych koncertów organowych w lecie 2006 roku, impreza ta rozwija się znakomicie. Rokrocznie do naszej Gminy przyjeżdża coraz liczniejsza grupa znakomitych wykonawców, którzy zapraszając nas do kościołów, oferują niecodzienne przeżycia artystyczne. W tym roku na koncerty w ramach III Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej przyjadą do nas artyści występujący z sukcesami nie tylko w Europie, ale i na świecie. Obok muzyków z Polski, podczas Festiwalu wystąpią dla Państwa również artyści z Japonii i Brazylii, zaś piękne wnętrza skawińskich świątyń zapewnią wyjątkową atmosferę sprzyjającą skupieniu i zadumie.

Szczegółowe informacje i program III Festiwalu znajdują się na stronie Centrum Kultury i Sportu w Skawinie: www.ckis.pl.

Serdecznie zapraszamy!