COVID-19 dekalog walki z koronawirusem

Koronawirus SARS-CoV-2 to wirus RNA osłonięty błoną tłuszczową (lipidową). Dzięki takiej budowie można mu zapobiegać przez zastosowanie środków chemicznych, takich jak zwykłe mydło, alkohol min. 60-70%, preparaty do dezynfekcji i inne wirusobójcze. 

Oto lista 10 zasad, dzięki którym możemy zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

  1. Regularnie i prawidłowo myj ręce z użyciem wody i mydła -  najprostszy i najskuteczniejszy sposób, który pomaga uniknąć zakażenia koronawirusem SARS-Co V-2. Schemat prawidłowego mycia rąk znajdziesz poniżej.
  2. Zadbaj o higienę i porządek swojego otoczenia - codziennie czyść i dezynfekuj wszystkie dotykane powierzchnie: blaty, klamki, armatury łazienkowe, toalety, telefony, klawiatury, tablety i stoliki nocne.
  3. #zostańwdomu jeśli możesz - jeśli musisz wyjść np. do pracy, zachowaj bezpieczną odległość, staraj się unikać skupisk ludzi, zakupy realizuj  „w pojedynkę”, stosując się do zaleceń sklepu - pamiętaj o możliwości dokonania zakupów z dowozem (KLIKNIJ TUTAJ) - NIE RYZYKUJ!
  4. Zadbaj o najbliższych seniorów - znajdują się w grupie szczególnego ryzyka (KLIKNIJ TUTAJ)
  5. Jeśli zauważysz symptomy charakterystyczne dla koronawirusa, postępuj według zaleceń - NIE CHODŹ DO PRZYCHODNI ani na SOR, natychmiast skontaktuj się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną (tel.: 12 684 40 32/ 12 684 40 33)
  6. Jeśli pozostajesz w 14-dniowej kwarantannie domowej - pod żadnym pozorem nie wychodź z domu! Nie przyjmuj nikogo. Jeśli w domu są osoby bliskie, które miały z Tobą kontakt po tym, jak zetknąłeś się z osobą zakażoną koronawirusem lub podejrzaną o takie zakażenie, one też podlegają kwarantannie, zastosuj się do zasad (KLIKNIJ TUTAJ)
  7. Przedsiębiorcy zachowują się nieodpowiedzialnie i nie przestrzegają zaleceń? Sąsiad objęty kwarantanną domową wychodzi na zewnątrz? Skontaktuj się z Policją lub Sanepidem.
  8. Jeśli jesteś osobą samotną i potrzebujesz pomocy np. w realizacji recepty, zrobieniu zakupów skontaktuj się z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej tel. 508 578 531
  9. Masz do załatwienia jakąś sprawę w urzędzie? Zadzwoń, wyślij maila lub skorzystaj z platformy ePUAP. Jeżeli konieczne jest osobiste złożenie jakiegoś dokumentu, to przed wejściem na Dziennik Podawczy znajduje się skrzynka, do której można wrzucić dokumenty. Jeśli sprawa wymaga osobistego kontaktu z pracownikiem urzędu, to przypominamy o środkach bezpieczeństwa, które podjęliśmy (KLIKNIJ TUTAJ)
  10. Niepokój jest naturalny. Zachowaj spokój i rozsądek - dlatego po informacje sięgaj tylko do sprawdzonych i wiarygodnych źródeł -  śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ, WSSE, obserwuj stronę internetową www.gminaskawina.pl, gdzie publikowane są wszystkie aktualne informacje dotyczące nie tylko naszego kraju, ale przede wszystkim Gminy Skawina, ściągnij  aplikację eSkawina, dzięki której szybko przekażemy Ci komunikaty i ostrzeżenia (KLIKNIJ TUTAJ)

  #badźmyodpowiedzialni | #zostańmywdomu | #nieRyzykujmy!

Drukuj

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Rynek 1, 32-050 Skawina

Tel. centrala: +48 12 277 01 00

Fax +48 12 277 01 10

urzad@gminaskawina.pl

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30

© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.