Kwarantanna

Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna domowa - co dalej?

Kwarantanna to izolacja osób zdrowych, które miały kontakt/styczność z osobami chorymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca kwarantanna jest obowiązkowa dla wszystkich powracających z zagranicy, odbywasz ją pod adresem jaki wskazałeś np. w karcie lokalizacyjnej lub w domu. Jeżeli nie masz możliwości przebywania w tym czasie w domu, udajesz się do ośrodka wskazanego przez służby (np. podczas przekraczania granicy). Warunki odbywania kwarantanny są ustalane indywidualnie przez inspektora sanitarnego, jednak pamiętaj że podczas kwarantanny musisz ściśle stosować się do zaleceń.

  Za nieprzestrzeganie kwarantanny
grozi grzywna w wysokości  5 000 zł do 30 000 zł!

 

 • Zostań w domu – pod żadnym pozorem nie wychodź z domu! Nie przyjmuj nikogo. Jeśli w domu są osoby bliskie, które miały z Tobą kontakt po tym, jak zetknąłeś się z osobą zakażoną koronawirusem lub podejrzaną o takie zakażenie, one też podlegają kwarantannie.
 • Przestrzegaj zasad higieny:

- często i prawidłowo myj ręce używając wody i mydła, nie dotykaj okolic oczu, nosa, ust
- jeśli to możliwe używaj oddzielnych naczyń i sztućców
- codziennie czyść i dezynfekuj wszystkie dotykane powierzchnie: blaty, klamki, armatury łazienkowe, toalety, telefony, klawiatury, tablety i stoliki nocne,
- codziennie czyść dokładnie łazienkę i kuchnię,
- pierz swoje rzeczy, pościel, ręczniki, ubrania (jak najczęściej), w temperaturze 60 stopni. Nie używaj niczego, co wymaga prania ręcznego,
- używaj środków czyszczących/dezynfekujących zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Jeśli sięgnąłeś po produkt, którego na co dzień nie używasz, a który Ci polecono jako skuteczny na wirusy, sprawdź, czy możesz używać tego w pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie lub zwierzęta, i czy nie powinieneś przy jego stosowaniu zachować środków ostrożności, np. używać rękawiczek i zapewnić dobrą wentylację.
- często wietrz mieszkanie

 • dbaj o to, by Twój organizm miał zapewnione wszystko, co niezbędne do dobrego funkcjonowania: wysypiaj się, jedz lekkostrawne posiłki z dużą ilością warzyw i owoców, pij dużo wody.
 • udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do Ciebie pracownikom Inspekcji Sanitarnej w weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze Policji - mogą Cię odwiedzić w czasie kwarantanny
 • ogranicz kontakt ze zwierzętami domowymi i innymi zwierzętami. Chociaż nie ma doniesień o zachorowaniu zwierząt domowych lub innych zwierząt na COVID-19, nadal zaleca się, aby ograniczać z nimi kontakt.Najlepszym rozwiązaniem będzie przekazanie swojego ulubieńca pod opiekę kogoś innego na czas Twojej kwarantanny. (Szczegółowe informacje: KLIKNIJ TUTAJ)
 • Monitoruj swój stan zdrowia: regularnie mierz sobie temperaturę (min. 2x dziennie), obserwuj czy nie masz problemów z oddychaniem, bólów mięśni, kaszlu lub innych niepokojących objawów
 • jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia, zasięgnij porady medycznej przez telefon pamiętaj o możliwości realizacji e-recepty i wysłaniu do Twojej przychodni zlecenia internetowego na leki przyjmowane stale (Przychodnia Zdrowia Skawina:  KLIKNIJ TUTAJ). Lekarz POZ może również wystawić e-zwolnienie lekarskie.
 • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ, WSSE, obserwuj stronę internetową www.gminaskawina.pl, gdzie publikowane są wszystkie aktualne informacje dotyczące nie tylko naszego kraju, ale przede wszystkim Gminy Skawina
 • ściągnij aplikację eSkawina, dzięki której szybko przekażemy Ci komunikaty i ostrzeżenia (Szczegółowe informacje: KLIKNIJ TUTAJ)
 • pamiętaj o ofertach przygotowanych przez CKiS w Skawinie, MBP w Skawinie i in. (Szczegółowe informacje: KLIKNIJ TUTAJ)
 • jeśli masz gorączkę oraz objawy takie jak trudności w oddychaniu, NIE CHODŹ DO PRZYCHODNI natychmiast skontaktuj się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną (tel.: 12 684 40 32/ 12 684 40 33), lub własnym transportem (unikaj komunikacji publicznej) zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego (Kraków: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Szpital Uniwersytecki, ul. Macieja Jakubowskiego 2, Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, os. Na Skarpie 66, Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Oddział Chorób Infekcyjnych Dzieci i Hepatologii Dziecięcej, ul. Prądnicka 80, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
 • w sytuacji zagrożenia życia wezwij pomoc (112) - bezwzględnie poinformuj dyspozytora o objawach i pobycie w kwarantannie, pomoc z pewnością otrzymasz, informacja jest potrzebna dla zachowania procedur bezpieczeństwa obowiązujących ratowników medycznych
 • załóż maskę lub szalik/chustkę na twarz, jeśli ma do Ciebie przyjechać lekarz lub karetka.
 • jeśli pozostajesz w kwarantannie - przysługuje Ci zasiłek na czas kwarantanny (szczegółowe informacje: KLIKNIJ TUTAJ)
 • jeśli jesteś osobą samotną i potrzebujesz pomocy np. w realizacji recepty, zrobieniu zakupów skontaktuj się z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej Tel. 508 578 531
 • przebywając na kwarantannie masz możliwość skorzystania z telefonicznego wsparcia psychologicznego udzielanego przez Centrum Wspierania Rodziny (KLIKNIJ TUTAJ)
 • o zakończeniu kwarantanny decyduje lekarz
 • jeśli przez okres kwarantanny nie rozwinęła się u Ciebie choroba, to świadczy o tym, że nie zostałeś zarażony koronawirusem. Jesteś zdrowy. Nie oznacza to jednak, że jesteś odporny na koronawirusa, zawsze możesz się zarazić. Dlatego uważaj na siebie!

 

Drukuj

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Rynek 1, 32-050 Skawina

Tel. centrala: +48 12 277 01 00

Fax +48 12 277 01 10

urzad@gminaskawina.pl

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30

© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.