Menu
Centrum Wspierania Rodziny

Centrum Wspierania Rodziny
strona internetowa: www.cwr-skawina.pl
siedziba: 32-050 Skawina, ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 17
adres do korespondencji: Urząd Miasta i Gminy w Skawinie, 32-050 Skawina, Rynek 1
Małgorzata KOPEĆ – Kierownik
e-mail: m.kopec@gminaskawina.pl
tel. 12 276 01 27
Maria ŻYŁA
e-mail: m.zyla@gminaskawina.pl
tel. 12 12 276 34 10 – czynny w godz. 10:00 - 20:00
Centrum Wspierania Rodziny jest placówką wpisaną w struktury organizacyjne Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie. Ma charakter interdyscyplinarnego punktu informacyjno-konsultacyjnego. Jest odpowiedzią na potrzebę zapewnienia mieszkańcom Gminy Skawina dostępu do porad specjalistów wspierających prawidłowe funkcjonowanie rodziny. Powstało z myślą o pomocy nie tylko rodzinom i osobom dotkniętym trudnymi chwilami, ale także tym, którzy chcą wzmacniać się w pokonywaniu przeciwności, chcą żyć pełniej, chcą się rozwijać. Świadczy pomoc psychologiczną i terapeutyczną osobom, małżeństwom i rodzinom przeżywającym trudności życiowe np. uzależnienie lub współuzależnienie, przemoc w rodzinie, konflikty z najbliższymi, kłopoty w wychowaniu dzieci, problemy osobiste, stres związany z życiem codziennym, poczucie choroby, straty, krzywdy lub winy.
Zadania:
- Rozpoznanie i udzielenie wsparcia emocjonalnego oraz pomocy psychologicznej osobom doświadczającym różnego typu kryzysów.
- Pomoc rodzicom wobec zjawiska niewydolności opiekuńczo-wychowawczej oraz rodzinom z ograniczoną przez sąd władzą wychowawczą.
- Udzielenie porad i konsultacji prawno-społecznych z zakresu pomocy społecznej, kodeksu karnego i prawa rodzinnego oraz pomoc przy pisaniu pism procesowych do sądu w sprawie przemocy w rodzinie, molestowania seksualnego, alimentów, podziału majątku, zaprzeczenie ojcostwa itp.
- Rozpoznanie zjawiska przemocy domowej, udzielenie stosownego wsparcia i informacji o możliwościach uzyskania pomocy i powstrzymania przemocy.
- Udzielanie porad i konsultacji dotyczących choroby alkoholowej i innych uzależnień (w tym od narkotyków i mediów cyfrowych np. Internetu) i możliwościach ich leczenia.
- Motywowanie zarówno osób uzależnionych, jak i osób współuzależnionych do podjęcia psychoterapii w placówkach lecznictwa odwykowego, kierowanie do leczenia specjalistycznego.
- Udzielanie wsparcia osobom uzależnionym oraz osobom współuzależnionym w trakcie leczenia, jak również po jego zakończeniu.
- Opracowywanie Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz Gminnego programu przeciwdziałania narkomanii, ich realizacja, koordynacja oraz sporządzanie sprawozdań i raportów z ich realizacji.
- Przeprowadzanie diagnozy problemów alkoholowych, narkomanii oraz problemów dotyczących uzależnień od substancji psychoaktywnych.
Formy pomocy:
- Konsultacje psychologiczne.
- Konsultacje prawne.
- Konsultacje terapeuty uzależnień.
- Grupa Rodzinna Al.-Anon „Vita Rosa” – KLIKNIJ TUTAJ.
- Grupa samopomocowa Anonimowych Alkoholików „AQUA VITA” – KLIKNIJ TUTAJ.
- Stowarzyszenie Abstynenckie ALAM.
- Inne grupy wsparcia np. dla osób dotkniętych przemocą, w zależności od potrzeb.
- „Telefon wsparcia” – zapewniający osobom (w tym dzieciom i młodzieży) znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych, pomocy psychologicznej na zasadzie szybkiego kontaktu z osobą fachową, w sposób intymny i nieformalny – KLIKNIJ TUTAJ.
- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – KLIKNIJ TUTAJ.
Jeśli:
- W Twojej rodzinie występuje problem z nadużywaniem alkoholu lub przemocą?
- Masz problem? Nie wiesz co zrobić?
- Zabrakło Ci chęci do życia?
- Doświadczasz przemocy? Oszukano Cię?
- Czujesz się samotnie i nieszczęśliwie?
- Nie możesz wyzwolić się z uzależnienia?
skontaktuj się ze specjalistami Centrum Wspierania Rodziny
Formy pomocy, harmonogram dyżurów specjalistów, dane kontaktowe - dostępne TUTAJ.
Inne zadania CWR:
- Opracowywanie Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz Gminnego programu przeciwdziałania narkomanii, ich realizacja, koordynacja oraz sporządzanie sprawozdań i raportów z ich realizacji.
- Przeprowadzanie diagnozy problemów alkoholowych, narkomanii oraz problemów dotyczących uzależnień od substancji psychoaktywnych.
- Realizacja zadań związanych z funkcjonowaniem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- Realizacja działań dotyczących zwiększenia dostępności do pomocy terapeutycznej, rehabilitacyjnej, psychologicznej i prawnej dla osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych.
- Prowadzenie akcji informacyjnej na temat ruchów samopomocowych i pomoc
w organizowaniu i prowadzeniu grup wsparcia oraz pomocy terapeutycznej. - Wprowadzanie lokalnych inicjatyw z dziedziny profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii.
- Współpraca z jednostkami oświatowymi, organizacjami i osobami fizycznymi działającymi w sferze profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii w zakresie działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i zapobiegawczej wśród młodzieży, dotyczącej profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii.
- Wdrażanie i przeprowadzanie na terenie Gminy ogólnopolskich i regionalnych kampanii profilaktyczno-edukacyjnych w zakresie profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania narkomanii oraz propagowanie zdrowego stylu życia.