NO PROMIL NO PROBLEM - Debata Oksfordzka

XIII edycja kampanii społecznej „No promil – no problem”, do której przystąpiła gmina Skawina przebiega pod hasłem „Prawdziwa wolność lubi bezpromilowe klimaty”. Podobnie jak w roku ubiegłym Zespół Szkół Placówek Oświatowych w Kopance włączył się w działania promujące właściwe postawy kierowców i pieszych.

Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej (Covid-19) i ograniczeń wynikających z tego powodu, podjęto wyzwanie i sukcesywnie realizowane są  zadania i cele  projektu społecznego. Zakres działań jest bardzo szeroki – dostosowany do obecnych warunków i możliwości, a ich zdecydowana większość odbywa się w przestrzeni cyfrowej.

7 grudnia 2020 r odbyła się  międzyszkolna debata oksfordzka nt. „Aktywni i byli sportowcy nie powinni reklamować alkoholu”. Pomysłodawcą i organizatorem tego spektakularnego wydarzenia jest dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusz Korczaka w Kopance, p. Jolanta Kozłowska. Ścisła współpraca z Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców (współorganizatorem Akademickich Mistrzostw  Polski Debat Oksfordzkich) oraz z p. Małgorzatą Kopeć , kierownikiem Centrum Wspierania Rodziny Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, zaowocowała wspaniałym spotkaniem.

W szranki debatowania stanęły dwie 4-osobowe drużyny. Zespół Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance reprezentowali: Dorota Dubin, Julia Szczudło, Radosław Przebinda i Wiktor Wątroba. Uczniowie przygotowywali się do debaty po kierunkiem nauczycieli – p. Joanny Pukło i p. Marcina Szczypczyka.  Szkołę Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach reprezentowali: Antonina Pasierbek, Amelia Torba, Oliwia Nogawka i Mikołaj Knapik. Opiekę merytoryczną i pedagogiczną nad drużyną z Jaśkowic sprawowała p. Katarzyna Brzeska. Nad prawidłowym przebiegiem, formą i strukturą spotkania czuwał marszałek debaty i wiceprezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców – pan Jakub Kozłowski.

Gościem spotkania, oprócz dyrektorów obu szkół, była także pani Małgorzata Kopeć , kierownik Centrum Wspierania Rodziny oraz gminny ambasador  XIII edycji kampanii „No promil – no problem”  na terenie miasta i gminy Skawina.

Młodzi debatanci nie tylko podjęli nowe i trudne wyzwanie, ale wykazali wysoki poziom przygotowania, zaprezentowali kulturę i kunszt sztuki argumentacji z jednoczesnym poszanowaniem oponentów, wspaniale podejmowali polemikę reagując adekwatnie do pojawiających się w dyskusji argumentów. Było to niezwykle ciekawe i nowe dla nas wszystkich wydarzenie i przeżycie. Dwie drużyny  zmierzyły  się w dyskusji nad postawioną tezą – drużyna propozycji, która w debacie broniła tezy, i opozycji, która starała się tezę obalić.  Najważniejszy był  wspólny cel: edukacja i wpływ na zmiany w postawach i zachowaniach społecznych, bo bezpromilowo=bezproblemowo. Poziom spotkania był tak wysoki i wyrównany, że sędzia podjął decyzję o przyznaniu statusu zwycięzcy obu drużynom. Brawo!!!

Uczestnicy debaty usłyszeli wiele słów uznania i podziękowania od p. Małgorzaty Kopeć, p. Elwiry Biel – dyrektora SP w Jaśkowicach oraz p. Jolanty Kozłowskiej – dyrektora ZPO w Kopance. Pięknie i godnie zaprezentowali siebie i swoje szkoły. Wraz z gratulacjami wszyscy uczestnicy otrzymali cenne upominki, sfinansowane przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie oraz życzenia dalszych sukcesów w podejmowaniu nowych zadań i wyzwań.

Przedsięwzięcie stanowi element Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiazywania problemów Alkoholowych, a honorowy patronat nad kampanią objął Norbert Rzepisko Burmistrz Miasta i Gminy Skawina.

Źródło: ZPO Kopanka / CWR