Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych
Ikona Stan powietrza
Pogoda ikona

2°C

Ikona Ekointerwencja Ikona Program Czyste Powietrze
Informacja dla osób niesłyszących i niedosłyszących Ikona wersja kontrastowa
RODO Ikona wyszukiwarka

Jakość powietrza

Bardzo dobra

Legenda

Bardzo dobra
Dobra
Umiarkowana
Dostateczna
Zła
Bardzo zła
Brak danych
Czujnik GIOŚ PM10 NO2 SO2 C6H6
Ogrody, Skawina   -   5.15   -   0.16
Czujniki w Gminie Skawina PM10 PM2.5
Mikołaja Kopernika   9.88   12.54
Leśna   8.88   11.3
Edwarda Warchałowskiego   11.71   14.36
Wytrzyszczek   -   -
Generała Emila Fieldorfa "Nila"   9.03   11.64
Skawińska   10.57   12.74
Leona Petrażyckiego   8.64   11.27
Leona Petrażyckiego   7.35   9.41
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3 Partner

Menu

Thetford

herb Thetford
Liczba mieszkańców: ok. 23 000
 
Thetford jest położone jest w centrum wschodniej Anglii ok. 50 km od Norwich, Cambridge i Ipswich, ok. 80 km od wybrzeża oraz ok. 130 km od Londynu. W ciągu ostatnich 50 lat w Thetford zaszły duże zmiany zwłaszcza za sprawą polityki z lat 50-tych i 60-tych oraz migracji do miasta z gęsto zaludnionych terenów Londynu. To doprowadziło do powiększenia miasta w skutek uprzemysłowienia oraz utworzenia nowych terenów mieszkaniowych.
 
Starożytne kopalnie krzemienia dowodzą, iż miasto było zamieszkiwane już w neolicie. Za czasów Saxonów Thetford było stolicą regionu i szóstym największym miastem w Anglii, a w XI wieku było biskupstwem z dużym klasztorem, który popadł w ruinę. W dalszym ciągu można odnaleźć związki z przeszłością, np. część Hotelu Bell datuje się na XV wiek, Zajazd Delfin z XVII wieku oraz najstarsze domy starców (prowadzone przez instytucje charytatywne).
 
Urodził się tu w 1737 roku Thomas Paine pamflecista i radykał, lider reform w USA i Francji. Jego posąg (wzniesiony przez Fundację Thomasa Painea z Ameryki) znajduje się przed Urzędem Miasta mającym siedzibę w Kings House. Jednym z najciekawszych miejsc do zobaczenia w Thetford jest Ancient House Museum, piętnastowieczny dom, gdzie znajduje się zbiór pamiątek związanych z Thomasem Painem oraz Maharadżą Duleep Singh, a także mały zbiór lokalnych wykopalisk archeologicznych i skamielin oraz interaktywna wystawa ukazująca naturalną i społeczną historię regionu The Brecks.

W Thetford County Branch Library znajdują się trzy ciekawe kolekcje. Pierwsza z nich  G W Staniforth Bequest składająca się z około 9000 książek z lat 1815 do 1920 ukazuje zainteresowania czytelników z epoki Wiktoriańskiej. Druga kolekcja Prince Duleep Singh składa się z map, książek oraz ilustracji związanych z regionem Wschodniej Anglii na przełomie stuleci. Trzecia to kolekcja Thomasa Painea, składająca się z około 1500 książek i pamfletów oraz ponad 200 innych wytworów ludzkiej działalności takich jak zdjęcia pomników, portrety, korespondencja i inne osobiste przedmioty.
Hotel Bell służy jako miejsce spotkań od XV wieku. Połączenie nowoczesnych komfortowych udogodnień z indywidualnym charakterem i urokiem historii sprawia, że hotel ten jest jednym z najatrakcyjniejszych w okolicy.
 
Zainteresowanym miasto oferuje 5 szlaków zwiedzania:
  • szlak dziedzictwa
  • szlak Thomasa Painea
  • szlak Dads Army
  • Szlak Maharadży Duleep Singh
  • szlak nawiedzonych miejsc
Miasta partnerskie:
  • 1966 Hürth (Niemcy)
  • 1996 Les Ulis (Francja)
  • 1966 Spijkenisse (Holandia)
  • 2004 Skawina (Polska)
 

W utrzymywaniu i intensyfikacji kontaktów z miastami partnerskimi administrację miasta Thetford wspomaga stowarzyszenie na rzecz partnerstwa miast Thetford Twinning Association.