Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych
Pogoda ikona

-6°C

Informacja dla osób niesłyszących i niedosłyszących
RODO

Jakość powietrza

Dobra

Legenda

Bardzo dobra
Dobra
Umiarkowana
Dostateczna
Zła
Bardzo zła
Brak danych
Czujnik GIOŚ PM10 NO2 SO2 C6H6
Ogrody, Skawina   -   47.9   2.1   0.39
Czujniki w Gminie Skawina PM10 PM2.5
Mikołaja Kopernika   -   -
Leśna   31.55   45.94
Edwarda Warchałowskiego   28.83   41.53
Wytrzyszczek   15.98   20.56
Generała Emila Fieldorfa "Nila"   25.56   37.99
Skawińska   31.08   44.52
Leona Petrażyckiego   15.93   21.72
Leona Petrażyckiego   11.48   14.97
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3 Partner

Menu

Thetford

herb Thetford
Liczba mieszkańców: ok. 23 000
 
Thetford jest położone jest w centrum wschodniej Anglii ok. 50 km od Norwich, Cambridge i Ipswich, ok. 80 km od wybrzeża oraz ok. 130 km od Londynu. W ciągu ostatnich 50 lat w Thetford zaszły duże zmiany zwłaszcza za sprawą polityki z lat 50-tych i 60-tych oraz migracji do miasta z gęsto zaludnionych terenów Londynu. To doprowadziło do powiększenia miasta w skutek uprzemysłowienia oraz utworzenia nowych terenów mieszkaniowych.
 
Starożytne kopalnie krzemienia dowodzą, iż miasto było zamieszkiwane już w neolicie. Za czasów Saxonów Thetford było stolicą regionu i szóstym największym miastem w Anglii, a w XI wieku było biskupstwem z dużym klasztorem, który popadł w ruinę. W dalszym ciągu można odnaleźć związki z przeszłością, np. część Hotelu Bell datuje się na XV wiek, Zajazd Delfin z XVII wieku oraz najstarsze domy starców (prowadzone przez instytucje charytatywne).
 
Urodził się tu w 1737 roku Thomas Paine pamflecista i radykał, lider reform w USA i Francji. Jego posąg (wzniesiony przez Fundację Thomasa Painea z Ameryki) znajduje się przed Urzędem Miasta mającym siedzibę w Kings House. Jednym z najciekawszych miejsc do zobaczenia w Thetford jest Ancient House Museum, piętnastowieczny dom, gdzie znajduje się zbiór pamiątek związanych z Thomasem Painem oraz Maharadżą Duleep Singh, a także mały zbiór lokalnych wykopalisk archeologicznych i skamielin oraz interaktywna wystawa ukazująca naturalną i społeczną historię regionu The Brecks.

W Thetford County Branch Library znajdują się trzy ciekawe kolekcje. Pierwsza z nich  G W Staniforth Bequest składająca się z około 9000 książek z lat 1815 do 1920 ukazuje zainteresowania czytelników z epoki Wiktoriańskiej. Druga kolekcja Prince Duleep Singh składa się z map, książek oraz ilustracji związanych z regionem Wschodniej Anglii na przełomie stuleci. Trzecia to kolekcja Thomasa Painea, składająca się z około 1500 książek i pamfletów oraz ponad 200 innych wytworów ludzkiej działalności takich jak zdjęcia pomników, portrety, korespondencja i inne osobiste przedmioty.
Hotel Bell służy jako miejsce spotkań od XV wieku. Połączenie nowoczesnych komfortowych udogodnień z indywidualnym charakterem i urokiem historii sprawia, że hotel ten jest jednym z najatrakcyjniejszych w okolicy.
 
Zainteresowanym miasto oferuje 5 szlaków zwiedzania:
  • szlak dziedzictwa
  • szlak Thomasa Painea
  • szlak Dads Army
  • Szlak Maharadży Duleep Singh
  • szlak nawiedzonych miejsc
Miasta partnerskie:
  • 1966 Hürth (Niemcy)
  • 1996 Les Ulis (Francja)
  • 1966 Spijkenisse (Holandia)
  • 2004 Skawina (Polska)
 

W utrzymywaniu i intensyfikacji kontaktów z miastami partnerskimi administrację miasta Thetford wspomaga stowarzyszenie na rzecz partnerstwa miast Thetford Twinning Association.