Menu
Formy wsparcia
Dyżur informacyjny
Dyżur informacyjny to możliwość spotkania z konsultantem COP w celu omówienia problemów organizacji których nie przewidują inne formy wsparcia. Odbywa się raz lub dwa razy w miesiącu w lokalach na terenie miasta i gminy. Jeżeli Wasza organizacja chciałaby zaprosić konsultantów do siebie koniecznie skontaktujcie się z nami telefonicznie lub mailowo.
Szkolenia dla NGO
W ramach Centrum Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi planowane jest przeprowadzenie cyklu szkoleń dla organizacji pozarządowych z terenu Gminy Skawina. Prowadzone przez specjalistów szkolenia dla organizacji pozarządowych skierowane dla członków organizacji pozarządowych szkolenia z zakresu księgowości w organizacji (zwłaszcza w kontekście często zmieniających się przepisów), zarządzania w organizacji, promocji działań, współpracy z otoczeniem etc.
Informacje o szkoleniach znaleźć można TUTAJ i TUTAJ.
Spotkania sieciujące
Spotkania sieciujące to wyjątkowy rodzaj działań realizowanych przez konsultantów Centrum Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi działającego przy Burmistrzu Miasta i Gminy Skawina. Ich celem jest integracja środowiska pozarządowego w obszarze, w którym działają. Wspólna rozmowa „przy kawie” pozwala na bliższe poznanie działalności innych organizacji, wypracowanie wspólnego zakresu działań, zidentyfikowanie wspólnych potrzeb oraz daje możliwość zastanowienia się nad pomysłami dotyczącymi współpracy.
Konsultacje indywidualne
- zagadnień formalnych np. zgłaszania zmian w KRS, sprawozdawczości merytoryczna, dokumentacji wewnętrznej
- rozliczania projektów np. opracowania dokumentacji projektowej, sprawozdawczości
- organizacji działań prowadzonych przez NGO
- współpracy z wolontariuszami
- promocji działań
- współpracy lokalnej
- pracy własnej konsultanta
- pracy eksperckiej online
- konsultacji telefonicznych
- osobistego spotkania z doradcą
Harmonogram konkursów ofert
Przedstawiamy harmonogram konkursów ofert dla NGO. Prezentuje on możliwości uzyskania dofinansowania zarówno ze źródeł publicznych/instytucjonalnych, jak i funduszy korporacyjnych. W kalendarium uwzględnione są zarówno informacje dotyczące aktualnie trwających, planowanych, jak i zakończonych naborów (w celu zapoznania się z zapisami konkursów oraz umieszczenia ich w katalogu naborów na kolejny rok).
Zachęcamy do monitorowania kalendarza na bieżąco, ponieważ harmonogram będzie aktualizowany nie rzadziej niż raz w miesiącu.
Aktualne informacje dotyczące naborów możecie Państwo również uzyskać kontaktując się z Centrum Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
Harmonogram: KLIKNIJ TUTAJ
Mentoring
Jeżeli jesteście organizacją pozarządową, która…
- … jest zmotywowana do działania;
- … aktywnie działa na terenie Gminy Skawina…
- … lub dopiero rozpoczyna swoją działalność;
- … zmaga się z problemami wewnętrznymi;
- … bądź ma problemy z otoczeniem zewnętrznym;
- … szuka nowych możliwości finasowania swoich działań;
- … chce nawiązać współpracę z innymi organizacjami;
- … nie ma pomysłu w jaki sposób rozwinąć swoją działalność…
- … lub ma doskonały pomysł na rozwój, jednak potrzebuje wsparcia merytorycznego w realizacji związanych z nim działań;
- … chce sprecyzować swoje cele i zaplanować przyszłe działania;
- … ma mnóstwo pomysłów, jednak ma problemy z ich realizacją;
- … chce uzyskać wsparcie w pracy nad projektem…
… to usługa MENTORINGU jest właśnie dla Was!
ALE CO, GDZIE, JAK?
Co to mentoring? – definicja:
Mentoring to relacja partnerska między mentorem a jego uczniem, skierowana na odkrywanie i rozwijanie możliwości ucznia. Bazuje na przywództwie, inspiracji i stymulowaniu.
Opis działań
Ekspert to doświadczona we współpracy z NGO osoba, która wspólnie z organizacjami miałaby przyjrzeć się ich zasobom, doświadczeniom, potencjałom miejsca i gminy oraz bieżącym problemom organizacji.
Pozwoli to:
- znaleźć nowe źródła finansowania;
- stworzyć indywidualny harmonogram adekwatnych źródeł finansowania;
- wskazać potencjalne kierunki współpracy z innymi, zainspirować do działań;
- zdiagnozować sytuację organizacji i zidentyfikować inne problematyczne kwestie (dot. organizacji pracy, zaangażowania ludzi, finansów etc.).
Metoda pracy mentora z NGO
Mentor będzie „uczył” organizacje w działaniu np. poprzez pracę nad przygotowaniem projektu. Z jednej strony chodzi o zaplanowanie koncepcyjne projektu i przejrzenie źródeł finansowania, z drugiej – po otrzymaniu środków finansowych – wsparcie w strukturalnym podejściu do zarządzania projektem.
Dzięki pracy na przykładzie realizacji danego projektu, organizacja uczy się realnego działania organizacji, która zmaga się z autentycznymi problemami (z podziałem i organizacją pracy, dokumentacją, promowaniem działań, rozliczeniami itp.). Dodatkowym celem mentora jest dbanie o sieciowanie organizacji w gminie.
Co istotne mentor jest osobą, która ma wiedzę branżową, doświadczenie w zarządzaniu organizacją, szerszy ogląd na sektor pozarządowy w gminie, rozpoznanie możliwości ważnych z punktu widzenia organizacji. Mentor łączy różne kompetencje (zarządzanie, praca z ludźmi, procesy grupowe, bieżące funkcjonowanie organizacji).
Usługa mentoringu obejmuje:
- analizę organizacji;
- planowanie koncepcji rozwoju organizacji;
- wyznaczanie kierunków działania w zakresie pozyskiwania źródeł finansowania i opracowanie indywidualnego harmonogramu adekwatnych źródeł finansowania;
- wskazanie potencjalnych kierunków nawiązywania współpracy z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego oraz z sektorem biznesu;
- doskonalenie umiejętności członków organizacji pozarządowych objętych mentoringiem, w szczególności w zakresie zarządzania, pozyskiwania środków finansowych, działań promocyjnych i marketingowych.
Zachęcamy do skorzystania ze wsparcia!
Szczegółowe informacje dotyczące Centrum Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi:
T: +48 12 277 01 03
E: cop@gminaskawina.pl