27 września Sejmik Województwa większością głosów przyjął uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze gminy Skawina ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Głosowanie w sejmiku poprzedziło głosowanie nad uchwałą przez Radę Miejską w Skawinie, która 26 maja br. niemal jednogłośnie wyraziła zgodę na przyjęcie lokalnej uchwały antysmogowej.
Przypomnijmy, że głównym założeniem uchwały jest zakaz spalania węgla od 2030 roku oraz zakaz spalania węgla w instalacjach, których eksploatacja rozpocznie się po 1 stycznia 2022 roku.
Treść całej uchwały dostępna jest TUTAJ.
„Przed nami jeszcze bardzo wiele pracy, bo za dokumentami muszą iść konkretne działania. Pomożemy mieszkańcom wymienić piece węglowe, będziemy kontynuowali przyznawanie wysokich dofinansowań oraz będziemy dołączali do nowych programów pomocowych” – zaznaczył Burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.
Już dzisiaj Gmina Skawina należy do liderów działań walki ze smogiem, oferując szeroki wachlarz pomocy finansowej i doradczej. Wystarczy skorzystać z pomocy w Referacie Efektywności Energetycznej UMiG w Skawinie przy ul. Rynek 12, wejście od ul. Krzywej (numery telefonów można znaleźć TUTAJ).
Pomoc można uzyskać w ramach dotacji gminnej, dotacji z programu „Czyste powietrze” oraz w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W przygotowaniu dokumentacji pomogą ekodoradcy UMiG w Skawinie.

Wymagania dla nowo eksploatowanych instalacji spalania paliw
Zgodnie z już obowiązującą uchwałą antysmogową dla Małopolski, wszystkie nowo eksploatowane kotły i ogrzewacze pomieszczeń od 1 lipca 2017 roku muszą spełniać wymagania ekoprojektu w zakresie emisji zanieczyszczeń i efektywności energetycznej.
Dodatkowe wymagania ujęte w projekcie lokalnej uchwały antysmogowej to:
• od 1 stycznia 2022 roku – brak możliwości eksploatacji nowych kotłów i ogrzewaczy na węgiel,
• od 1 stycznia 2023 roku – nowe kotły na biomasę z poziomem emisji pyłu 20 mg/m³, nowe ogrzewacze z zamkniętą komorą spalania i automatyczną regulacją. Wymagania dla wszystkich istniejących instalacji spalania paliw.
W terminie do 31 grudnia 2022 roku istnieje obowiązek wymiany pozaklasowych kotłów oraz ogrzewaczy pomieszczeń nie spełniających wymagań ekoprojektu (nie dotyczy ogrzewaczy o sprawności > 80%, możliwość doposażenia w elektrofiltr), natomiast kotłów 3 i 4 klasy do 31 grudnia 2026 roku. Dodatkowe wymagania ujęte w projekcie lokalnej uchwały antysmogowej to:
• do 31 grudnia 2029 roku – wymiana kotłów na węgiel klasy 5 i ekoprojekt
Najważniejsze założenia dla lokalnych uchwał antysmogowych:
• Zakaz eksploatacji dla nowych kotłów i ogrzewaczy na węgiel od 1 stycznia 2022 roku i istniejących od 1 stycznia 2030 roku.
• Zaostrzone wymagania dla nowych kotłów na biomasę (emisja pyłu do 20 mg/m³) i nowych kominków (zamknięta komora spalania, automatyczna regulacja) od 1 stycznia 2023 roku.
• Wymiana kotłów pozaklasowych do końca 2022 roku a kotłów 3 i 4 klasy do końca 2026 roku.