Tytuł Projektu: Zapewnienie wyposażenia sprzętowego Straży Miejskiej w Skawinie w zakresie przeprowadzanych kontroli przestrzegania przepisów ochrony środowiska

Na realizację Projektu otrzymano wsparcie finansowe Unii Europejskiej w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Małopolska 2021-2027”.

Realizacja projektu ma na celu wsparcie realizacji działań będących w zakresie zadań Straży Miejskiej w Skawinie. Zakres wsparcia obejmuje wzmocnienie potencjału straży w ramach prowadzonych działań z przestrzegania przepisów ochrony środowiska z priorytetowym potraktowaniem przepisów ochrony powietrza. Działalność ww. jest realizacją zapisów Programu ochrony powietrza.

Zadania Projektu:
1)    Zatrudnienie nowej strażniczki/strażnika w Gminie Skawina
2)    Doposażenie SM w Skawinie w niezbędny sprzęt do prowadzenia kontroli
3)    Analiza próbek materiału pobranych przez strażniczkę/strażnika
4)    Przygotowanie materiałów informacyjnych
5)    Szkolenie strażniczkę/strażnika do realizacji zadań

Projekt jest ukierunkowany na korzyści dla mieszkańców Gminy Skawina regionu, którzy zostaną objęci działaniem strażniczki/strażnika w sposób bezpośredni podczas kontroli lub pośredni w wyniku poprawy stanu środowiska.

Projekt ma na celu m.in. poprawę jakości życia i środowiska wszystkich mieszkańców poprzez przeprowadzanie kontroli środowiskowych w szczególności palenisk i stosowania lokalnej uchwały "antysmogowej" dla Gminy Skawina dostarczanie wsparcia oraz również poprzez działania informacji i edukacji ekologicznej. Oddziaływanie strażniczki/strażnika w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju będzie dotyczyło wszytskich mieszkańców, którzy jako odbiorcy bezpośrednio lub pośrednio projektu będą czerpać z niego korzyści. Odbiorcami projektu będą również lokalne instytucje, takie jak szkoły, przedszkola, urzędy i centra kultury.

Głównym celem projektu jest wsparcie gminy w transformacji energetycznej oraz wdrażaniu Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, który dotyczy ograniczenia emisji i zmniejszenia stężeń: pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu.

Cel szczegółowy Projektu 1:
Podniesienie w wyniku kontroli świadomości 600 mieszkańców regionu w zakresie zagrożeń zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem środowiska, ale również korzyściami wynikającymi z wykorzystania czystych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej.

Cel szczegółowy Projektu 2:
Ograniczenie negatywnego wpływu na zmiany klimatu poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla, zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i poprawę efektywności energetycznej.

Rezultaty Projektu:

Miejsca pracy utworzone we wspieranych jednostkach – 1 EPC
Liczba skontrolowanych budynków w zakresie jakości powietrza – 1 800 szt.
Ludność objęta kontrolą jakości powietrza – 44 025 osób
Wartość Projektu: 653 190,48 zł
Wartość wkładu Funduszy Europejskich: 555 211,91 zł.


#FunduszeUE