Menu
Strefa płatnego parkowania
Opłata pobierana jest w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00-17.00, za pomocą środków pieniężnych uiszczanych w parkomacie lub poprzez przy użyciu telefonów komórkowych, korzystając z darmowej aplikacji mobilnej mPay oraz ANYPARK.
STAWKI OPŁAT:
- do 30 minut postój darmowy (tylko z ważnym biletem z parkomatu)
- powyżej 30 minut postój 1 zł
- 1 godzina 2 zł
STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA /SPP/ obejmuje obszar charakteryzujący się znacznym deficytem miejsc postojowych:
- Rynek (z wyjątkiem parkingu w pasie drogi krajowej DK44)
- ul. Słowackiego
- ul. Konopnickiej (od ul. Zamkowej do Rynku)
Najważniejsze zasady:
- Opłatę wnosi się z góry, za cały deklarowany czas parkowania.
- Opłatę wnosi się bez uprzedniego wezwania, niezwłocznie z chwilą zaparkowania pojazdu w miejscu postojowym.
- Dowód wniesienia opłaty w postaci ważnego wydruku z parkomatu umieszcza się niezwłocznie po zaparkowaniu pojazdu, w widocznym miejscu za przednią szybą pojazdu.
- Postój przy użyciu nieważnego dowodu wniesienia opłaty lub postój pojazdu opłacony w parkomacie lub poprzez płatność mobilną, którego numer rejestracyjny został podany nieprawidłowo lub nie został podany - pomimo, że podanie numeru rejestracyjnego było wymagane - jest równoznaczny z nieuiszczeniem opłaty.
Szczegóły dotyczące płatności przy użyciu aplikacji mobilnej mPay i ANYPARK:
W Skawinie można płacić za parkowanie przy użyciu telefonów komórkowych, korzystając z darmowej aplikacji mobilnej mPay.
Aplikacja mPay eliminuje konieczność odliczania drobnych, szukania parkomatu czy wracania do pojazdu tylko po to, aby włożyć za szybę bilet parkingowy. Wszystkie czynności związane z płatnością za postój można wykonać zdalnie, z poziomu telefonu. Rozwiązanie pozwala też w dowolnym momencie sprawdzić aktualny koszt parkowania, ile czasu upłynęło od jego rozpoczęcia oraz kiedy zostanie ono automatycznie zakończone.
Użytkownicy aplikacji mają do dyspozycji trzy metody parkowania: bez limitu, na czas lub na kwotę. Decydując się na pierwszy sposób, kierowca nie musi z góry przewidywać, jak długo będzie załatwiał swoje sprawy i płaci tylko za faktyczny czas postoju. Wystarczy, że wysiadając z auta rozpocznie naliczanie opłaty przyciskiem start, a po powrocie zatrzyma je dotykając przycisku stop.
Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na dokonany w aplikacji wybór strefy. Wybranie innej strefy niż skawińska będzie skutkowało wystawieniem wezwania do zapłaty opłaty dodatkowej pomimo uiszczenia opłaty podstawowej.
Jak zacząć korzystać z aplikacji mPay?
Z aplikacji mPay mogą korzystać użytkownicy telefonów komórkowych z systemami operacyjnymi Android oraz iOS. Żeby ją pobrać, wystarczy w dedykowanym sklepie z aplikacjami wpisać „mPay płatności mobilne”. Innym sposobem jest wpisanie w przeglądarce internetowej telefonu adresu www.app.mpay.pl. Podczas pierwszego uruchomienia aplikacja przeprowadza użytkownika przez krótki proces rejestracji.
Jak zadbać o środki na płatności?
- Elektroniczna portmonetka
Aby móc płacić za bilety telefonem, należy wcześniej zasilić swoją elektroniczną portmonetkę mPay środkami pieniężnymi, np. za pomocą przelewu bankowego. Czynność tę można wykonać bezpośrednio z poziomu aplikacji w telefonie (zakładka „Zasil portmonetkę”) lub po zalogowaniu się na stronie internetowej www.mpay.pl.
- Karta płatnicza
Do aplikacji można też podłączyć kartę płatniczą. Należność za parkowanie będzie wówczas pobierana bezpośrednio z konta bankowego kierowcy. Pozwala to całkowicie uniknąć konieczności pamiętania o regularnych zasileniach.
Kartę można podłączyć bezpośrednio z poziomu aplikacji w telefonie (zakładka „Środki płatnicze”) lub po zalogowaniu się na stronie internetowej www.mpay.pl.
Jak płacić za parkowanie?
Wystarczy uruchomić aplikację mPay, dotknąć kafelka „Parkowanie” i wybrać jedną z trzech metod parkowania. W kolejnym kroku kierowca wybiera sposób płatności (elektroniczna portmonetka lub karta płatnicza). Aby sfinalizować transakcję, należy wpisać kod PIN, który każdy użytkownik ustala samodzielnie podczas rejestracji w mPay.
Jak oznaczyć pojazd?
Przed rozpoczęciem korzystania z usługi należy wpisać w aplikacji numer rejestracyjny pojazdu, którego parkowanie będzie opłacane telefonem komórkowym. Kierowca musi też umieścić na samochodzie informację o tym, że płaci za postój korzystając z systemu mPay. Służy do tego darmowa karta parkingowa w postaci naklejki na szybę, którą można odebrać samodzielnie w biurze SPP (ul. Bukowska 1A, piętro I, pokój nr 7). Karta parkingowa jest dostępna także w postaci pliku do wydruku (dostępna w załączniku), który można pobrać TUTAJ. Równie dobrze sprawdzi się też umieszczona za przednią szybą zwykła kartka z odręcznie napisanym słowem mPay.
Więcej informacji o aplikacji mPay można znaleźć na stronie internetowej www.mpay.pl.
W razie potrzeby użytkownicy mogą kontaktować się z Biurem Obsługi Klienta, pod adresem bok@mpay.com.pl lub numerem telefonu (34) 390 55 57 (infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00).
Aplikacja ANYPARK (dawniej PANGO):
- przewodnik po mobilnej aplikacji AnyPark TUTAJ
- film objaśniający obsługę aplikacji TUTAJ
- strona www operatora AnyPark TUTAJ
- doładowanie konta przedpłaconego tzw. wirtualna portmonetka w systemie ANYPARK za pomocą karty płatniczej, płatności BLIK lub przelewu na rachunek bankowy,
- płatność w formie abonamentu doliczonego do rachunku za telefon komórkowy (np. miesięcznego),
- bezpośrednie obciążenie karty płatniczej.
Dodatkowe informacje
- Postój pojazdu w wyznaczonej strefie powyżej 5 minut bez ważnego wydruku biletu lub czasu opłaconego za pomocą innych elektronicznych form płatności jest równoznaczny z nieuiszczeniem opłaty. Po stwierdzeniu nieuiszczenia należnej opłat za postój kontroler jest zobowiązany wystawić na numer rejestracyjny pojazdu zawiadomienie o obowiązku zapłaty opłaty dodatkowej w związku z nieuiszczeniem opłaty za postój pojazdu samochodowego na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania.
- Za nieuiszczenie opłaty za parkowanie pobiera się opłatę dodatkową w wysokości Opłata dodatkowa wynosi 50 zł (słownie; pięćdziesiąt złotych 00/100).
- Zawiadomienie umieszcza się na przedniej szybie pojazdu samochodowego pod wycieraczką.
- Opłatę dodatkową wnosi się w formie gotówki, przelewu bądź wpłaty na konto administratora strefy w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji. Szczegóły: www.pgm.skaw.pl.
- Pisemną reklamację od nałożonej opłaty dodatkowej za parkowanie w SPP bez uiszczenia opłaty można wnieść do administratora strefy (PGM Sp. z o.o.) w terminie do 7 dni od dnia wystawienia zawiadomienia o opłacie dodatkowej. Więcej informacji: www.pgm.skaw.pl
- Przedawnienie opłaty dodatkowej zgodnie z art. 40d ustawy o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2068, z póź zm.) następuje z upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym opłata powinna zostać uiszczona.
ADMINISTRATOR SPP:
Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Skawinie
ul. Bukowska 1 A, 32-050 Skawina
tel.: 12 276 23 60
fax: tel.: 12 276 26 88
e-mail: biuro@pgm.skaw.pl
www.pgm.skaw.pl
Biuro Strefy Płatnego Parkowania - I piętro, pokój nr 7
12 276 24 33, wew. 45
e-mail: z.pelc@pgm.skaw.pl
Kto jest zwolniony z opłat?
- Niepełnosprawni posiadający ważną kartę parkingową wydaną przez właściwy organ wyłącznie za parkowanie w miejscach specjalnie wydzielonych i przeznaczonych dla tych osób.
- Jednoślady tj. motocykle i skutery oraz taksówki /tylko w ramach wyznaczonych dla taksówek miejsc do postoju/.
- Pojazdy oznakowane: pogotowie ratunkowe, policja, straż pożarna, straż miejska oraz pogotowia energetyczne, wodno-kanalizacyjne, gazowe, ciepłownicze, MZU Sp. z o.o. (WYŁĄCZNIE podczas wykonywania obowiązków służbowych) oraz inne wymienione w uchwale.