Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych
Ikona Stan powietrza
Pogoda ikona

9°C

Ikona Ekointerwencja Ikona Program Czyste Powietrze
Informacja dla osób niesłyszących i niedosłyszących Ikona wersja kontrastowa
RODO Ikona wyszukiwarka

Jakość powietrza

Dobra

Legenda

Bardzo dobra
Dobra
Umiarkowana
Dostateczna
Zła
Bardzo zła
Brak danych
Czujnik GIOŚ PM10 NO2 SO2 C6H6
Ogrody, Skawina   -   11.7   5.8   0.79
Czujniki w Gminie Skawina PM10 PM2.5
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3 Partner

Menu

Turčianske Teplice

Liczba mieszkańców: ok. 6 950
 
Turčianskie Teplice leżą na południu Turčianskiej kotliny znajdującej się 518 m. n.p.m, u podnóża cyplów Wielkiej Fatry, które razem z Kremnickim górskim pasmem i graniami Łazów tworzą dookoła miasta przepiękny zarys.
 
Pierwsze ślady zasiedlenia południowej części Turčianskiej kotliny pochodzą z wczesnej epoki kamiennej, eneolitu (3200 1900 p.n.e.). Najpiękniejszym naturalnym bogactwem miasta są mineralne źródła i ciepłe wody. Pierwszą wzmiankę o termicznych źródłach na obszarze dzisiejszego miasta datuje się na rok 1281. Istniejące dzisiaj sanatoria powstały na bazie gorących źródeł leczniczych wód, których temperatura waha się od 40,7°C do 46,5°C
 
Z historycznych zabytkowych obiektów znajdujących się bezpośrednio w mieście należy wspomnieć Niebieskie Uzdrowisko z XIX wieku, rzymsko-katolicką kaplicę z roku 1770 i rodzinny dom Mikołaja Galandy, grafika, ilustratora i malarza, znajdujący się w południowej części miasta.


Najstarszym historycznym obiektem jest rzymsko-katolicki kościół Św. Michała w Turčianskim Michale z roku 1264. W tej części miasta znajduje się też pamiątkowy dom poety i patrioty I. Żiaka Somolickiego. Częścią Turčianskich Teplic są: Diviaki, Turčianski Michał i Dolna Štubńa. W Dolnej Štubni znajduje się rzymsko-katolicki kościół z XVI wieku. Odwiedzającym zaś część Diviaky przyciąga uwagę renesansowy pałac z drugiej połowy XVII wieku i rokokowy pałac z drugiej połowy XVIII wieku.
Miasto dzięki obiektom sanatoryjnym, warunkom klimatycznym i bogactwu piękna okolicznej przyrody jest idealnym miejscem na odpoczynek, rekreację i regenerację. W lecie proponuje dwa termiczne kąpieliska, korty tenisowe, możliwości pieszej i rowerowej turystyki, zimą zaś sztuczne lodowisko i okoliczne szczyty z wyciągami narciarskimi.
 
Miasta partnerskie:
Burmistrz: 
  • Igor Hus 2018-2022
  • Igor Hus 2014-2018
  • Michal Sygút  2006-2014
 

Strona internetowa miasta:  www.turciansketeplice.sk