Chemobudowa-Kraków S.A. rozpoczęła budowę osiedla mieszkaniowego na zlecenie PFR Nieruchomości S.A. i Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie. Inwestycja obejmuje 190 mieszkań głównie dwu i trzypokojowe. Wszystkie mieszkania zostaną wykończone w standardzie podstawowym – z panelami podłogowymi, drzwiami wewnętrznymi, glazurą i terakotą w kuchniach i łazienkach oraz białym montażem. Inwestycja ma osiągnąć stan surowy otwarty latem 2024 roku. Zgodnie z planem, mieszkania zostaną udostępnione do najmu pod koniec 2025 roku.

Generalny wykonawca  Chemobudowa- Kraków S.A. – zgodnie z złożonym harmonogramem - zrealizuje inwestycję w około 20 miesięcy. Obecnie na terenie budowy trwają prace zbrojarskie oraz szalunkowe elementów żelbetowych na poziomie parterów budynków.

Ze względu na to, że grunty w Skawinie charakteryzują się zróżnicowaną budową geologiczną, na terenie inwestycji konieczne były prace dodatkowe związane ze wzmocnieniem gruntu. Wykonano je poprzez tzw. palowanie, czyli wykonanie platformy z ponad 550 kolumnami betonowymi zamontowanymi pod wszystkimi budynkami składającymi się na  powstającą inwestycję.

Osiedle w Skawinie będzie składało się z pięciu budynków zlokalizowanych u zbiegu ulic Skawińskiej i Torowej. Pięcio- i sześciokondygnacyjne budynki pomieszczą 190 mieszkań o średnim metrażu 47 mkw. Do dyspozycji najemców będą 193 miejsca parkingowe w tym 35 w hali garażowej zlokalizowanej na pierwszej kondygnacji jednego z budynków.

Inwestycja przy ul. Torowej powstaje w ścisłej współpracy pomiędzy PFR Nieruchomości S.A. a Urzędem Miasta i Gminy w Skawinie. Na potrzeby realizacji przedsięwzięcia powołano spółkę celową. Wkładem samorządu była działka, na której powstaje osiedle, z kolei pełne finansowanie prac projektowych i budowlanych ponosi Fundusz Mieszkań dla Rozwoju. Wspólny będzie także nabór przyszłych mieszkańców osiedla. Zwykle przebiega on w dwóch etapach. W pierwszym – prowadzonym przez samorząd - brane są pod uwagę kryteria społeczne. W drugim weryfikowana jest tzw. zdolność czynszowa osób ubiegających się o najem mieszkania, czyli dochody na poziomie umożliwiającym ponoszenie kosztów związanych z korzystaniem z mieszkania, takie jak czynsz czy opłata eksploatacyjna.
Jestem pod wrażeniem tempa prac prowadzonych na ternie budowy. Liczę, że będą one nadal dynamicznie postępować i inwestycja zostanie ukończona w zakładanym terminie. Już dziś odnotowujemy zainteresowanie powstającymi mieszkaniami. Dostęp do wszystkich- niezbędnych do komfortowego życia- usług oraz bardzo dobre połączenie z Krakowem sprawiają, że nasze miasto jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Rozwój atrakcyjnej oferty mieszkaniowej to jeden z elementów składających się na wysoką jakość życia – podkreśla Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny
Mieszkania realizowane przez spółkę PFR Nieruchomości (stanowiącą część grupy kapitałowej Polskiego Funduszu Rozwoju) są skierowane głównie do osób, które znajdują się w tzw. luce czynszowej. Oznacza to, że ich dochody są zbyt wysokie, by ubiegać się o mieszkanie komunalne, ale mają trudności z pozyskaniem środków na zakup mieszkania na własność. Według ostatnich szacunków, problem luki czynszowej dotyczy aż 35% rodzin w Polsce. Jednym z rozwiązań skierowanych do tej grupy są mieszkania w formule długoterminowego najmu instytucjonalnego, które daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

PFR Nieruchomości S.A. posiada cztery inwestycje z mieszkaniami na wynajem na terenie Małopolski. Trzy z nich znajdują się w Krakowie, jedna w Nowym Targu.

Spółka PFR Nieruchomości  jest odpowiedzialna za rozwój dwóch funduszy oferujących mieszkania w formule najmu instytucjonalnego – Funduszu Sektora Mieszkań na Wynajem i Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju i posiada około 7,5 tysiąca mieszkań wybudowanych i w budowie w ponad 40 lokalizacjach w całej Polsce. Są to zarówno inwestycje w największych metropoliach – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście czy Łodzi, a także miastach średnich takich jak Toruń, Radom, Wałbrzych czy Świdnik. Spółka jest częścią Grupy Kapitałowej Polskiego Funduszu Rozwoju wspierającej zrównoważony rozwój kraju poprzez realizację ważnych projektów inwestycyjnych.

Źródło: PSW