Продовження безкоштовного громадського транспорту для біженців до кінця квітня

У зв’язку з введенням воєнного стану на території України з 24 лютого запроваджено право на безкоштовний проїзд у громадському транспорті. Можливість безкоштовного проїзду в громадському транспорті міста Кракова діє до кінця березня, а місто підготувало проект постанови, в якій термін безкоштовного проїзду продовжено до 30 квітня. Звільнення від плати поширюється на міста та сусідні ґміни, які приєдналися до договору про спільне здійснення перевезень громадян України у громадському транспорті.

Документом, що дає право на звільнення, буде паспорт або інший документ, що підтверджує перетин кордону Республіки Польща з 24 лютого 2022 року.

W związku z wprowadzonym 24 lutego stanem wojennym na terytorium Ukrainy, wprowadzone zostały uprawnienia do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Możliwość bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uchodźców z Ukrainy obowiązuje do końca marca, natomiast miasto Kraków przygotowało projekt uchwały, w którym okres bezpłatnych przejazdów został wydłużony do 30 kwietnia.

Zwolnienie z opłat dotyczy poruszania się na terenie miasta oraz gmin sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji zadań z zakresu publicznego transportu zbiorowego dla obywateli Ukrainy. Dokumentem uprawniającym do zwolnienia będzie paszport lub inny dokument potwierdzający przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 24 lutego 2022 r.